Exploring language teachers' beliefs about inter-cultural competence and their cultural practices
Dil öğretmenlerinin kültürler arası yeterliliğe ilişkin inançları ve kültürel uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 749756
  2. Yazar: ARZU CERECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kültürlerarası yeterlilik, günümüzde dil öğrenmenin en önemli bileşenlerinden biridir. Sınıfta kültürlerarası yetkin bireyler yetiştirme sorumluluğu öğretmenlere aittir. Bu araştırmanın amacı, Yabancı Dil Olarak İngilizce [EFL] öğretmenlerinin kültürlerarası yeterliğe ve sınıftaki kültürel uygulamalarına ilişkin inanç ve uygulamalarını belirlemektir. Öğretmenlerin kültürlerarası inançlarının ve sınıf uygulamalarının cinsiyet, eğitim düzeyi, okul türü, deneyim yılı ve Erasmus deneyimi gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektedir. Bu soruları yanıtlamak için Sercu (2005) tarafından geliştirilen“Öğretmenler için Kültürlerarası Yeterlilik”anketi kullanılmıştır. Ankete Mersin'de görev yapan 122 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Anket internet üzerinden yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, t-testleri ve ANOVA kullanılmıştır. Anketin sonuçları, öğretmenlerin kültürlerarası yetkinliği öğretimlerine dahil etmeye istekli olduklarını ve İngilizce derslerinde kültürlerarası yetkinliğin önemini anladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Intercultural competence is one of the most important components of language learning today. Teachers bear the responsibility for educating intercultural competent individuals in the classroom. The purpose of this study is to determine the beliefs and practices of English as a Foreign Language [EFL] teachers regarding intercultural competence and their cultural practices in the classroom. It examines whether teachers' intercultural beliefs and classroom practices differ in line with variables such as gender, education level, school type, years of experience and erasmus experience. To answer these questions, the 'Intercultural Competence for Teachers' questionnaire developed by Sercu (2005) was used. 122 English teachers working in Mersin participated in the survey. The survey was conducted online. Descriptive statistics, t-tests and ANOVA were utilized.The results of the survey indicate that teachers are willing to incorporate intercultural competence into their teaching and that they understand the importance of intercultural competence in their English classes.