Demokratik ve otokratik liderlik yaklaşımlarının kamu çalışanları üzerindeki etkileri
Democratic and autocratic leadership the effects of their approaches on public workers
- Tez No: 749876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; demokratik ve otokratik liderlik yaklaşımlarının kamu çalışanları üzerindeki iş stresine ve tükenmişlik sendromuna etkilerini incelemektir. Çalışmamıza Ankara, İstanbul, Şırnak, Kocaeli, Karaman ve Adana'da bulunan çoğunluğu Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere Sağlık Bakanlığıi Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı İl Özel İdaresi, Kamu Üniversitelerinde çalışan katılmıştır. Kolluk kuvvetleri personelleri, sağlık çalışanları, öğretmenler, memurlar, bilgisayar işletmenlerinden oluşan 246 kamu çalışanı anketimizi cevaplamış ve tezimiz nihayete erdirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; demokratik liderliğin iş stresini negatif yönlü etkilediği gözlemlenmiştir. Ayrıca demokratik liderliğin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma üzerinde de negatif yönde etkide bulunduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, demokratik liderliğin kişisel başarıda yükselmeye pozitif yönde etki ettiği bulgulanmıştır. Diğer bir değişken olan otokratik liderliğin iş stresini pozitif yönde etkilediği, kişisel başarıda yükselmeyi ise (beklenenin aksine) pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Son olarak, otokratik liderliğin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi görülememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the effects of democratic and autocratic leadership approaches on job stress and burnout syndrome on public employees. Employees from the Ministry of Health, the Ministry of Finance, the Ministry of National Education, the Ministry of Internal Affairs, the Provincial Special Administration, and the Public Universities, mostly from the Gendarmerie General Command and the General Directorate of Security, participated in our study. 246 public employees, consisting of law enforcement personnel, health workers, teachers, civil servants, computer operators, answered our survey and our thesis was finalized. As a result of this study; It has been observed that democratic leadership affects job stress negatively. In addition, it has been determined that democratic leadership has a negative effect on emotional exhaustion and depersonalization. On the other hand, it has been found that democratic leadership has a positive effect on the increase in personal achievement. It has been observed that autocratic leadership, which is another variable, has a positive effect on job stress, while increasing personal success (contrary to what is expected) has a positive effect. Finally, no statistically significant effect of autocratic leadership on emotional exhaustion and depersonalization was observed.