Üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travma yaşantıları, cinsel mite inanma düzeyleri ve toplumsal cinsiyet rolü stresi düzeyleri arasındaki ilişki
Examination of the relationship between childhood trauma experiences, sexual myth belief levels, and gender role stress levels in university students
- Tez No: 749918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travma yaşantıları, cinsel mite inanma düzeyleri ve toplumsal cinsiyet rolü stresi düzeyleri arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Ayrıca katılımcıların çocukluk çağı travmaları ile çeşitli demografik özellikler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma ilişkisel modeldedir. Araştırmanın çalışma grubunu 18-25 yaş aralığında olan 451 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği, Erkek Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği ve Cinsel Mitler Ölçeği ile çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Veri analizinde bilgisayar temelli bir istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların çocukluk çağı travmaları cinsiyete, üniversite türüne, anne eğitim düzeyine, baba eğitim düzeyine, sosyoekonomik düzeye ve aile tipine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Cinsel Mitler Ölçeği toplumsal cinsiyet alt boyutunun ilk cinsel bilgi kaynağına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Çocukluk çağı travmaları ile cinsel mitler arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, çocukluk çağı travmaları ile kadın toplumsal cinsiyet rolü ve erkek toplumsal cinsiyet rolü stresi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkiler bulunmuştur. Çocukluk çağı travmalarının erkek toplumsal cinsiyet rolü stresi üzerinde yordayıcı etkisinin olduğu ve cinsel mitlerin kadın toplumsal cinsiyet rolü stresi üzerinde yordayıcı etkisinin olduğu bulunmuştur. Son olarak, cinsel mitler ile kadın toplumsal cinsiyet rolü stresi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, araştırmanın sonuçları alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the relationships between childhood trauma experiences, belief in sexual myths and gender role stress levels of university students. In addition, the relationships between the participants' childhood traumas and various demographic characteristics were examined. The research was a correlational method. Participants of the study consisted of 451 university students between the ages of 18-25. Convenience sampling method was used in the study. Research data were collected online with personal information form, Childhood Trauma Scale, Female Gender Role Stress Scale, Male Gender Role Stress Scale and Sexual Myths Scale. A computer-based statistical program was used for data analysis. In the analysis of tha data, Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, Multiple Regression Analysis, Mann-Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were used. As a result of study, participants' childhood traumas differed significantly according to sex, type of university, the educational level of mother, the educational level of father, socioeconomic level and type of family. It was revealed that the gender sub-dimension of Sexual Myths Scale showed a significant difference according to the first sexual information source. There was a significant positive correlation between childhood traumas and sexual myths. In addition, there was a significant positive correlation between childhood traumas with female gender role stress and male gender role stress. There was a significant negative correlation between sexual myths and female gender role stress. It was found that childhood traumas have a predictor effect on male gender role stress and sexual myths have a predictor effect on female gender role stress. Lastly, the result of research were discussed within the framework of the literature and recommendations for future research were given.