Deterrence as a counter-terrorism strategy: The case of Türkiye's fight against the PKK
Terörle mücadele yöntemi olarak caydırıcılık: Türkiye'nin PKK ile mücadelesi vaka çalışması
  1. Tez No: 749957
  2. Yazar: UĞUR ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL OLÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma caydırıcılık teorisini PKK üzerinde uygulayarak terör örgütlerinin caydırılmasını incelemektedir. PKK 15 Ağustos 1984'teki ilk saldırısından bu yana gerek bölgeye gerekse Türkiye'ye karşı aktif bir şekilde kampanyalarını sürdüren bir terör örgütü. Türkiye ise 40 yılı aşkın PKK terör örgütüne karşı hem yurt içinde hem de yurt dışında mücadeleye devam ediyor. Caydırıcılık teorisinin yeni dalgasıyla beraber Türkiye'nin terörle mücadelesine bu perspektiften bakılmıştır. Türkiye'nin terörle mücadelede kullandığı taktiksel, operasyonel, stratejik ve doktrinsel olarak ortaya koyduğu yaklaşımların caydırıcılık kapasiteleri incelenmiştir. Dördüncü dalgasıyla beraber gelen devlet ve devlet olmayan aktörler arasındaki caydırıcılık ilişkisi, aslında terörü caydırma, PKK vaka çalışması ile ortaya konmuştur. Değişen tehditler ve güncel küresel sorunlar caydırıcılık teorisinin evirilmesine sebep olmuştur. Terörü caydırmanın önündeki sorunları ele alarak; örgüt üzerinde kaba kuvvet kullanmaktan, onların siyasi amaçlarını yok etmeye kadar farklı caydırıcılık yaklaşımları ele alınmıştır. Bu yaklaşımlar PKK terör örgütü üzerinde ölçüldü ve ileriki durumlara karşı caydırıcılık perspektifinden bazı tavsiyelerde bulunuldu. Aynı zamanda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ve Sınır ötesi operasyonlara katılmış emekli subaylarla caydırıcılık üzerine mülakat yapılarak hem masadaki hem de sahadaki askerlerin görüşleri ve tecrübeleri çalışmaya büyük katkılar sağlamıştır. Bu nitel çalışma PKK ile mücadelede farklı bir ufuk kazandırmayı amaçlamaktadır. Yeni caydırıcılık dalgası ile beraber teorinin özellikle kriminolojideki temel prensiplerini kullanarak terörü caydırmasının, özellikle PKK terör örgütü ve örgüt üyeleri üzerindeki etkisinin doğruluğu sorgulanmıştır. Geri dönüş adresinin olmaması ve daha birçok caydırmayı zorlaştırıcı etkenler incelenmiş, bunlara cevap aranmıştır. Sonuç ise PKK'nın caydırılabildiğini fakat yaklaşımların ve enstrümanların duruma göre değişmesi gerektiğini içeriyor.
Özet (Çeviri)
This study probes deterring terrorist organizations by applying the deterrence theory to the PKK. The PKK is a terrorist organization that has been actively pursuing terrorist campaigns against Türkiye and in the region. Its first attack was on August 15, 1984. Türkiye, on the other hand, has been fighting against the PKK terrorist organization for more than 40 years both at home and across its borders. With the new wave of deterrence theory, Türkiye's fight against terrorism is being probed from this perspective. The deterrence capacities of the tactical, operational, strategic, and doctrinal approaches used by Türkiye in the fight against terrorism have been examined. The deterrence relationship between state and non-state actors that comes with the fourth wave has actually been elucidated by the case study of deterring PKK terrorism. Changing threats and current global problems have led to the evolution of deterrence theory. By addressing the problems of deterring terrorism, different deterrence approaches have been discussed; from using brute force on the organization to holding their political ends at risk. These approaches were applied on the PKK terrorist organization and some evaluations were made from the perspective of deterrence against possible future situations. At the same time, officers who have participated in Eastern and Southeastern Anatolia and cross-border operations have been interviewed on deterring PKK terrorism. Thus, their opinions and experiences of both at the table and on the field have made a great contribution to the thesis. This qualitative study aims to open a new horizon in the fight against PKK. The accuracy of the deterrence theory and its effect on PKK terrorist organization and its members in particular by using its basic principles in criminology has been questioned. The lack of a return address and many other factors that complicate deterrence of terrorism have been examined and answers have been sought. The conclusion highlights the deterrability of PKK though the approaches and instruments should change depending on the situation.