Representation of women in video games
- Tez No: 749964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, video oyunlarındaki kadın imajının, video oyunu oynayanların öz-saygısını nasıl etkilediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, değişkenlerin neden-sonuç ilişkisini belirlemeye yardımcı olan nicel nedensel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma, stereotipik imajların oyuncuların öz-saygı düzeyleri üzerindeki etkisine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, çalışma erkek ve kadın oyuncuların video oyunlarında stereotipik bir kadın imajının farkında olup olmadıklarını analiz etmiştir. Bu konuyla ilgili önceki araştırmaların çoğunun batı nüfusuna odaklandığını belirtmek önemlidir. Kırgız video oyunu oyuncuları popülasyonuna odaklanmak bu araştırmayı benzersiz ve değerli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out how the stereotypical image of women in video games influences the self-esteem level of video game players. The study used a quantitative causal research method that helped identify the variables' cause and effect relationship. This research intends to draw attention to the impact of stereotypical images on the self-esteem level of players. In addition, it analyzed whether male and female players are aware of a stereotypical image of women in video games. It is essential to note that most of the previous research on this issue is focused on the western population. Focus on the Kyrgyz video game players population makes this research unique and valuable.