The effects of knowledge evoking style and icon arrays on perceived risk and willingnes
Bilgi çağrıştırıcılarının ve ikon dizilerinin algılanan riske ve istekliliğe etkisi
  1. Tez No: 749965
  2. Yazar: DENİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Payda ihmali, risk yargıları konusunda en çok bilinen bilişsel hatalardan biri olup bireylerin riskleri yargılarken paya (alt kümeye) daha fazla dikkatlerini verip paydayı (üst kümeyi) ihmal ettiklerinde ortaya çıkar. Bulanık İz Teorisi'ne göre payın özet yargısının çok fazla ön plana çıkması sonucunda oluşan bu durum sınıfa katma hatası olarak tanımlanır. Risk olasılıklarının görsel olarak gösterilmesi konusunda önceki çalışmalar görsel kullanımının risk kavramada (payda ihmalini azaltmada) ve özet/detaylı yargıların çıkarımında fayda sağladığını öne sürer. İkon dizilerinin pay ve paydayı görsel olarak göstererek parçadan-bütüne ilişkileri göstermek için uygun görsel iletişimciler olduğu ve payda ihmalini azaltmada kullanıldığı bilinmektedir. Tezin temel amacı, farklı bağlamlardaki risk senaryoları altında (Deney 1A: tıbbi olmayan; Deney 1B: tıbbi) risk değerlendirmelerini araştırmak ve Bulanık İz Teorisi kapsamında görsel yardımcıların, bilgi yönerge türlerinin, numerik yeteneğin, sağlık okuryazarlığının karmaşık risk yargıları, güven seviyeleri ve daha iyi seçeneği seçme isteği üzerindeki etkilerini incelemektir. Ana hipotezler aşağıdaki gibidir: Görsel yardımlar ve talimat türleri, payda ihmalini azaltmaya yardımcı olacak ve risk değerlendirmelerini iyileştirecek; yüksek numerik yetenek fazla risk değerlendirmelerinde daha fazla doğru cevaba yol açacaktır. Bulgular, payda ihmalinin eski çalışmaların aksine görsel yardımcılar açısından zıt sonuçlar gösterdi, görsel yardımcıların risk değerlendirmeleri üzerinde etkisi ve payda ihmalini azaltmaya yardımcı olmak için verilen yönergelerin risk değerlendirmeleri üzerinde etkisi saptanamadı. Numerik yeteneğin hem risk doğruluğunda, hem de cevaplara olan güvende ve isteklilikte en belirgin faktör olduğu bulundu. Sağlık okuryazarlığı, risk azaltımı sağlayan tercihe yönelik isteklilik üzerinde temel bir etki göstermedi. Payda ihmali sadece Deney 1B'de bulundu.
Özet (Çeviri)
One of the most denoted cognitive errors in terms of judgments of risk probabilities was denominator neglect, and it happens when people pay more attention to numerators (subsets) and neglect the denominators (superordinate sets) during risk judgments, and it arises from the“gist-pop-out”of the numerator according to Fuzzy Trace Theory (FTT) and is defined as a class inclusion error. Previous studies which focus on visual demonstration of risk probabilities suggest that visuals help improve risk comprehension (reduce denominator neglect) and gist/verbatim knowledge extraction. Icon arrays are known to be proper visual communicators for displaying part-to-whole relationships via showing numerator and the denominator visually and utilized in reducing denominator neglect. The main objective of the thesis is to investigate risk evaluations under different risk scenarios (Experiment 1A: non-medical; Experiment 1B: medical) and to investigate the effects of visual aids, knowledge instruction types, and numeracy, health literacy on complex risk judgments, confidence levels and willingness to choose better outcomes within the overarching scope of FTT. The main hypotheses are as follows: Visual aids and instruction types will help mitigate denominator neglect and then in turn, improve risk evaluations, and higher numeracy will yield better risk evaluation accuracies. The findings demonstrated contrary results in terms of visual aids, which have been known for mitigating the effects of denominator neglect, the effects of visual aids were not replicated. Instruction types did not have the main effect on risk evaluations to help to reduce denominator neglect. Numeracy was the most prominent factor in risk accuracy, confidence in answers, and willingness. Health literacy did not show the main effect on willingness. Denominator neglect was found only in Experiment 1B.