Üst batın cerrahisinde basınç ve hacim kontrollü ventilasyonun mekanik güç açısından karşılaştırılması
Comparison of pressure and volume controlled ventilation in terms of mechanical power in upper abdominal surgery
  1. Tez No: 749994
  2. Yazar: REYHAN NİL KIRŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Yapay solunumun oluşturduğu mekanik güç, yeni bir kavram olarak farklı bileşenlerin akciğerdeki etkisini değerlendirebilmeye olanak sağlayabilmektedir. Ayrıca yoğun bakım ve anestezide akciğer hasarı ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmada; anestezi pratiğinde sıkça kullandığımız iki farklı ventilasyon modu olan hacim kontrollü ventilasyon (HKV) ve basınç skontrollü ventilasyondaki (BKV) mekanik güçlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Etik kurul onayını takiben, ASA sınıflaması I-II olan 66 hasta prospektif randomize çalışmaya dâhil edildi; farklı nedenlerle 6 hasta araştırma dışı bırakıldı. Birinci gruptaki (G1) hastalara mekanik ventilasyon 6-8 ml/İVA (ideal vücut ağırlığı), 12 dakika solunum sayı, 5 PEEP (positive end expiratory pressure - ekspiryum sonu pozitif basınç) ile HKV modunda mekanik ventilasyona başlanıldı. 10 dakika aralıklarla 3 ölçüm alındıktan sonra aynı tidal hacmi oluşturacak, 12 dakika solunum sayısı, 5 PEEP olacak şekilde BKV moduna geçildi. 10 dakika“washout”a izin verildikten sonra 10'ar dakika aralıklarla 3 ölçüm alındı ve bu mekanik ventilasyon değişimleri ve ölçümler vaka boyunca devam ettirildi. Grup 2'deki (G2) hastalara ise mekanik ventilasyon; BKV modunda 6-8ml/İVA tidal hacim oluşturacak şekilde basınç değeri, 12 dakika solunum sayısı ve 5 PEEP ayarlanıp başlanıldı. Onar dakika aralıklarla 3'er ölçüm alındıktan sonra aynı tidal hacim, dakika solunum sayısı ve PEEP oluşturacak şekilde HKV moduna geçildi. 10 dakika“washout”a izin verildikten sonra 10 dakika aralıklarla 3 ölçüm alındı ve ventilasyon değişimleri ile ölçümler vaka süresince devam ettirildi. Postoperatif pulmoner komplikasyonlar ve yatış süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışma 60 hasta ile tamamlandı. İki grup arasında demografik ve cerrahi veriler arasında fark yoktu. HKV modunda hesaplanan ortalama mekanik güç değerleri BKV modundan anlamlı olarak düşük bulundu (8.48+2.59 vs 11.99+3.5 J/dk) (pBKV) Grup 2 (BKV->HKV) HKV1 8,4±2,3 8,3±2,9 0,932 a BKV1 12±3,1 11±3,1 0,282 a HKV2 8,8±2,6 8,2±2,4 0,340 a BKV2 12,9±3,5 11,6±3,5 0,167 a HKV3 9±2,7 8,2±2,8 0,255 a BKV3 13,1±4 11,2±3,6 0,062 a HKV: Hacim kontrollü ventilasyon, BKV: Basınç kontrollü ventilasyon, MP: Mechanical Power (Mekanik güç) a.Student-t testi Sonuç: Literatürde ilk kez HKV ile BKV'nin sağlıklı akciğerde karşılaştırıldığı bu çalışmada, HKV anlamlı olarak daha düşük bir mekanik güce yol açmaktadır. Bu farkta iki mod arasında akım eğrilerinin rol oynadığını; dolayısıyla BKV'de rezistif bileşenin etkin olduğunu düşünmekteyiz. Çapraz çalışma modeli uygulanan hastalarımızda başlangıç ventilasyon modunun, mekanik güç üzerinde etkisi görülmemiştir. Mekanik gücün farklı bileşenlerinin etkisini aydınlatacak daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The mechanical power created by mechanical ventilation, as a new concept, can enable to evaluate the effect of different components in the lung. It is also associated with lung damage in intensive care and anesthesia. The aim of this study is to compare the mechanical power of volume-controlled ventilation (VCV) and pressure-controlled ventilation (PCV), which are two different ventilation modes that we frequently use in anesthesia practice. Materials and methods: Following ethics committee approval, 66 patients with ASA classification 1,2 were included in the prospective randomized study. 6 patients were excluded from the study for different reasons. One patient was excluded from the study due to having a saturation value of 95% during preoperative monitoring. The patients in the 1st group were started to be ventilated in VCV mode with 6-8 ml/ibw, respiratory rate of 12, 5 PEEP (positive end expiratory pressure). After 3 measurements were taken at 10-minute intervals, mechanical ventilation mode was switched to PCV to form the same tidal volume, with a respiratory rate of 12 per minute and a PEEP of 5. After allowing 10 minutes of“washout”, 3 measurements were taken at 10-minute intervals and these mechanical ventilation changes and measurements were continued throughout the case. For the patients in group 2, mechanical ventilation was started at PCV mode by adjusting the pressure value to form a tidal volume of 6-8 ml/ibw, respiratory rate of 12 and 5 PEEP. After 3 measurements were taken at 10-minute intervals, the same tidal volume, respiratory rate and PEEP values were set at VCV. After allowing 10 minutes of“washout”, 3 measurements were taken at 10-minute intervals and measurements were continued throughout the case with ventilation changes. Results: The study was completed with 59 patients. Mechanical power values calculated in VCV mode were found to be significantly lower than PCV mode (8.48+2.59 vs 11.99+3.5 J/dk ) (pPCV) Group 2 (PCV->VCV) VCV1 8,4±2,3 8,3±2,9 0,932 a PCV1 12±3,1 11±3,1 0,282 a VCV2 8,8±2,6 8,2±2,4 0,340 a PCV2 12,9±3,5 11,6±3,5 0,167 a VCV3 9±2,7 8,2±2,8 0,255 a PCV3 13,1±4 11,2±3,6 0,062 a VCV: Volume controlled ventilation, PCV: Pressure controlled ventilation, MP: Mechanical Power a.Student-t test Conculusion: For the first time in the literature, we compared the mechanical power of VCV and PCV in healthy lung. VCV leads to a significantly lower mechanical power. The flow curves between the two modes play a role in this difference; therefore, we think that the resistive component is effective in PCV. The initial ventilation mode had no effect on MP in our patients with the crossover model. Larger studies are needed to elucidate the effect of different components of mechanical power.