Pirimidin halkası içeren yeni n-karboksamit ligand sentezi, karakterizasyonu ve moleküler modelleme çalışmaları
New n-carboxamide ligand synthesis, characterization and molecular modeling studies with pyrimidine ring
  1. Tez No: 750029
  2. Yazar: LEYLA SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GAMZE SOĞUKÖMEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik ve Bilişimsel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoenformatik ve Bilişimsel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Azot donör atom taşıyan bazı karboksamit bileşiklerinin antikanser ve antiviral aktivite gözlenmiştir. Bundan dolayı hastalıkların tedavisinde kullanılabildiği görülmüştür. Karboksamit bileşiklerin biyolojik aktivitelerinin yanı sıra dentrimer sentezlerinde moleküler reseptörlerde ve asimetrik katalizörlerde kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada pirimidin halkası içeren yeni N-Karboksamit türevi sentezlenmiş, yapısal analizi 13C ve 1H-NMR, FT-IR, elementel analiz, UV-Vis gibi yöntemlerle karakterize edilmiştir. Ayrıca yapının moleküler modelleme çalışmaları yapılmış ve sonuçlar ilk kez sunulmuştur. Daha sonra, bileşiğin geometrik yapısı tamamen optimize edilerek DFT / B3LYP / 6-311/ ++/ G/ * baz setinde Gaussian09 (G09) yazılımı ile 3D geometrisi hesaplanarak ve elektronik yapısı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been observed that some carboxamide compounds carrying nitrogen donor atoms show anticancer and antiviral activity, therefore they can be used in the treatment of these diseases. Besides of biological activities, it has been determined that carboxamide compounds are used in molecular receptors and asymmetric catalysts in dentrimer synthesis. In this study, a new N-Carboxamide ligand containing pyrimidine ring was synthesized, and the compound was characterized by methods such as NMR, FT-IR, elemental analysis, UV-Vis. In addition, molecular modeling studies of the structure were made and the results were presented for the first time. Then, the geometric structure of the compound was fully optimized and its electronic structure was investigated by calculating its 3D geometry with Gaussian09 (G09) software on the DFT / B3LYP / 6-311 ++ G* base set.