The enantioselective synthesis of 2-indolyl-1-nitro derivatives and bodipy dyes in the presence of chiral bifunctional squaramide organocatalysts
2-indolil-1-nitro türevlerinin ve bodıpy boyalarının kiral bifonksiyonel skuaramit organokatalizörler ile enantiyoseçici sentezi
  1. Tez No: 750050
  2. Yazar: ESRA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırma grubumuzda, farklı bazik birimlere sahip kiral bifonksiyonel skuaramitler sentezlenmiş ve çeşitli asimetrik reaksiyonlarda değerlendirilmiştir. Bu organokatalizörlerin katalitik aktivitesini test etmek için, çalışmanın ilk kısmında, indollerin nitroolefinlerle Friedel-Crafts alkilasyonu model reaksiyon olarak seçilmiştir. 19 farklı 2-indolil-1-nitro türevi, tert-bütil skuaramit/kinin varlığında >99% enantiyoseçicilik ile sentezlenmiştir. Ayrıca, 2-adamantil skuaramit/kinin, literatürde bu tarz enantiyoseçici katılmanın ilk örneği olacak olan BODIPY yapısının isatin türevlerine katılmasında değerlendirilmiştir. 6 özgün kiral BODIPY boyası 60% enantiyoseçicilik ile sentezlenmiştir ve bu boyaların spektroskopik ve kayroptik özellikleri araştırılmıştır. Son bölümde, bor ve karbonda kiral merkezleri olan BODIPY tek step-yarıda kesilmiş Knoevenagel yoğunlaşması ile sentezlenmiştir. Boyanın ECD spektrumu görünür bölgede güçlü Cotton etkisi göstermiştir. Bununla birlikte, bu boya, kısmen titreşimli gevşemeler ve bükülmüş şekilli moleküler geometri nedeniyle zayıf floresan emisyonu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our research group, chiral bifunctional squaramides with different basic units have been synthesized and evaluated in various asymmetric reactions. To test the catalytic activity of organocatalysts, Friedel-Crafts alkylation of indoles with nitroolefins was selected as a model reaction in the first part of the study. 19 different 2-indolyl-1-nitro derivatives were synthesized with up to >99% ee in the presence of sterically encumbered tert-butyl substituted squaramide/quinine. Besides, 2-adamantyl squaramide/quinine was evaluated in the addition of BODIPY core to isatin derivatives which will be the first example of this kind of enantioselective addition in literature. 6 novel chiral BODIPY dyes were synthesized with up to 60% ee, and their spectroscopic and chiroptical properties were investigated. In the final chapter, a point chiral at boron and carbon BODIPY was synthesized with a two-pot, one-step synthesis-an interrupted Knoevenagel condensation. ECD spectra of the dye showed a strong Cotton effect in the visible region. However, this dye showed weak fluorescence emission due to partly vibrational relaxations and bent-shaped molecular geometry.