Halkın yerel yönetimlerden spor hizmetleri konusunda beklentilerinin incelenmesi (Gümüşhane örneği)
Examination of the expectations of the public from local governments regarding sports services (Gümüşhane case)
- Tez No: 750051
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Gümüşhane ilinde yaşayan halkın yerel yönetimlerden spor hizmetleri konusunda beklentilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ulaşılan Gümüşhane il ve ilçelerinde yaşayan 450 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Genel tarama niteliğinde gerçekleştirilen çalışma da veri toplama metodu olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmada kullanılan“spor hizmetleri konusunda halkın belediyelerden beklentileri”anketi Çoban (2002) tarafından geliştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde ise betimsel istatistik kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; frekans dağılımı (n), yüzde (%), Mann-Whitney U Testi ve ki kare (χ2 ) testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kentsel yaşamda hareket ihtiyacının bir problem olduğu; insanların boş zamanlarının az olduğu; insanların en çok dağ-doğa ortamında spor yapmayı tercih ettiği; belediyelerin spor hizmeti konusunda sorumluluğunun yüksek olduğu; en çok istenen spor hizmetlerinin çocuk oyun alanları, koşu parkı ve kapalı spor salonlarının olduğu; spor hizmetlerinde yeterince haberdar olmadıkları ve halkın bu alanların yapılmasında görüşlerinin alınması gerektiği görüşünde olduğu; spor hizmetlerindeki başarıların siyasi başarı konusunda olumlu olarak katkısı olacağı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma da demografik özelliklere göre ise cinsiyete göre spor hizmetlerinden ihtiyaç, talep ve beklentilerinde anlamlı bir farklılık olmadığı; belediyelerin semtlerine hangi spor hizmetini öncelikli olarak getirmesi gerektiği konusunda ise yaşlarına, mesleklerine, gelir durumlarına, medeni durumlarına, yaşadıkları yere göre anlamlı farklılıklar olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the expectations of the people living in Gümüşhane province from local governments about sports services. For this purpose, 450 participants living in the province and districts of Gümüşhane reached the sample of the research. In the study, which was carried out as a general survey, the survey technique was used as the data collection method. The“expectations of the public from municipalities about sports services”questionnaire used in the research was developed by Çoban (2002). Descriptive statistics were used in the analysis of the research data. In the analysis of data; frequency distribution (n), percentage (%), Mann-Whitney U Test and chi-square (χ2) test were used. As a result of the research; that the need for movement in urban life is a problem; people have little free time; people mostly prefer to do sports in mountain-nature environment; municipalities have a high responsibility for sports services; the most requested sports services are children's playgrounds, jogging park and indoor sports halls; they are of the opinion that they are not sufficiently aware of sports services and that the opinions of the public should be sought in the construction of these areas; It has been concluded that success in sports services will contribute positively to political success. According to demographic characteristics in the research, there is no significant difference in needs, demands and expectations of sports services according to gender; It has been concluded that there are significant differences according to their age, occupation, income status, marital status, and place of residence in terms of which sports services the municipalities should bring to their districts as a priority.