Yaratıcılığın inovasyona etkisinin değerlendirilmesi: Steve Jobs örneği
The impact of the creativity on innovation: An example of Steve Jobs
- Tez No: 750076
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR YAŞAR SAATÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: AR-GE ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yaratılık kavramı son zamanlarda her alanda sıklıkla görülmektedir. Eğitimciler yaratıcılığı tanımaya, psikologlar ölçmeye, şirketler ise satın almaya çalışırken ve vakıflar da desteklemeye çalışmaktadır. Endüstri perspektifinden bakıldığında, yaratıcılık yeniliğin hammaddesi olarak en büyük itici güçlerinden biri haline geldiği görülmekte ve son yıllarda büyük şirketlerde farklı araç ve tekniklerle beraber yönetilmeye çalışılmaktadır. Firmalarda rekabet için temel taş olarak sayılan yaratıcılık ve yeniliğin nasıl yönetildiği, doğal olarak önemli araştırma konusu haline gelmiştir. Bu araştırmada daha önceleri doğuştan geldiğine inanılan bireysel yaratıcılığın nasıl geliştirilebileceği, yeniliğe etkisi ve şirketlerdeki bu bireysel yaratıcılığın örgütsel yaratıcılığa nasıl dönüştüğünü ve örgütsel yaratıcılığın nasıl yönetildiği araştırılmıştır. Bireysel ve örgütsel yaratıcılığın kaynakları, etkilendiği faktörler ve birbirleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırmada Apple Inc.'te kurucu CEO olarak görev yapmış Steve Jobs'ın bireysel yaratıcılığı ile araştırılmış ve kurum kültüründeki örgütsel yaratıcılığa olan etkisinin incelenmesi sonucunda bireysel yaratıcılığın yenilikle ilişkisi açıklanmıştır. Steve Jobs'ın kurduğu firmalar araştırılarak, ortaya çıkan yeniliklerde bireysel yaratıcılığının etkileri belirlenmiştir. Steve Jobs'ın bireysel yaratıcılığının Apple Inc.'te örgüt kültürü ile desteklendiği ve çığır açan ürünlere olan direkt etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of creativity has been seen frequently in every field recently. Educators are trying to recognize creativity, psychologists are trying to measure it, companies are trying to buy, and foundations are trying to support it. From an industry perspective, it is seen that creativity has become one of the biggest driving forces of innovation as a raw material, and in recent years, large companies have been trying to be managed together with different tools and techniques. How creativity and innovation are managed, which are considered as the cornerstone for competition in companies, have naturally become an important research topic. In this research, it has been investigated how individual creativity, which was believed to be innate, can be developed, its effect on innovation and how this individual creativity in companies is transformed into organizational creativity and how organizational creativity is managed. The sources of individual and organizational creativity, the factors that affect it and the relationship between each other are examined. In this research, the individual creativity of Steve Jobs, who served as the founding CEO of Apple Inc., was investigated and the relationship between individual creativity and innovation was explained as a result of examining the effect on organizational creativity in corporate culture. The companies founded by Steve Jobs were researched and the effects of individual creativity on the emerging innovations were revealed. Steve Jobs's individual creativity is supported by the organizational culture at Apple Inc. and its direct effects on groundbreaking products are explained.