Serological and molecular detection of hepatitis B among blood donors in thi-qar province
Dikar eyaletindeki kan vericilerinde hepatıt B virüsünün seroprevalansı ve moleküler tespiti
  1. Tez No: 750104
  2. Yazar: JASIM HASHIM HAMEEDI ALZAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSHRA JABBAR HAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mevcut çalışma, Dikar Valiliği'ndeki (Irak) ana kan bankasındaki kan bağışçıları arasında Hepatit B'yi tespit etmek için 1/3/2021 - 15/8/2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma (ELISA Technique ve REAL-TIME PCR) testleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma 11.670 bağışçı üzerinde yapılmıştır. ELISA testi souv-cunda 118 numune, hepatit B virüsü için yüzde (%1,01) ile pozitif sonuç verdi. Araştırmada ihtiyaç duyulan bilgileri toplamak için özel bir form hazırlanmış ve yaş ortalaması (20-65) olan 88 erkek örneğe ve 24 kadın örneğe cinsiyete göre dağıtılmıştır. ELISA ile tespit edilen pozitif numuneler real-time PCR teknolojisi kullanılarak tekrar test edildi ve sonuçlar 100 pozitif numune (%87,7) ve 18 negatif numune (%15,3) buundu. Enfeksiyon oranı kentsel alanlarda 51 (%51,61), kırsal alanlarda 49 (%49,39) olup, enfeksiyonlar yaş gruplarına da dağılmış olup, en düşük yüzde (%5) 60 yaş üstü ve 60 yaş üstü gruplarda görülmektedir. (%15) yaş grupları 30 yaş altı ve yaş grupları (31-45) en yüksek yüzdeyi (%47) kaydetti ve yaş grubu (46-60) (%33) enfeksiyon kaydetti. Enfeksiyonların kan grubuna göre dağılımıda ise, +0 kan grubu en yüksek yüzdeye sahip iken (28,81), AB + kan grubu en düşük (%1,71) yüzde olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted in Thi-Qar Governorate. The following tests were carried out (ELISA technology and Real-Time PCR (RT- qPCR)). This study was conducted on 11,670 donors. Using the ELISA technique, the seropositive results of the hepatitis B virus showed 118 samples with a percentage of 1.01% of the total. They were distributed among 88 samples from males and 24 samples from females, their average age 20-65, where a special form was prepared to collect the information required in the study. The positive samples that appeared in the ELISA technique were re-tested using the RT-PCR technique, where the results showed 100 positive samples, 87.7 % and 18 negative samples, 15.3%. The infection rate in urban areas reached 51 cases, with a percentage of 51.61%, while the percentage of infection among people living in rural areas was 49, at a rate of 49.39%. Also, the injuries were distributed among the age groups, with the least infection reaching a percentage of 5%. For groups older than 60 years, while groups less than 30 recorded a percentage of 15%, while age groups 31-45 recorded the highest percentage of 47%, and the age group 46-60 recorded a percentage of infection of 33% with a significant presence, The injuries were also distributed according to blood types, the highest infection was for blood type + 0 at a percentage 28.81 % and the lowest for blood type + AB at a percentage of 1.71 %, with a significant presence.