7-15 yaş grubu çocuklarda ELİSA yöntemiyle suçiçeği seroprevalansının araştırılması
Investigation of chicken pocket seoprevalence in children aged 7-15 by the ELİSA method
- Tez No: 750141
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Suçiçeği iyi huylu bir hastalık olarak nitelendirilse de hastaneye yatış ve hatta ölüme neden olabilen komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu çalışmada 7-15 yaş grubu çocuklarda ELISA yöntemiyle suçiçeği seroprevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran 7-15 yaş arası çocuklar dahil edildi. Çalışmada toplam 100 çocuktan alınan kan örneği değerlendirildi. Çalışmada Varicella-Zoster ELİSA IgG/IgM (Vircell Microbiologists, İspanya) kiti kullanıldı. Tam otomatik ELISA yöntemiyle ölçümleri hastanemiz mikrobiyoloji laboratuvarında Basic Robotic Immunoassay operator cihazı kullanılarak çalışıldı. Çalışma sonucunda VZV IgG pozitifliği %78 saptanmış olup çocukların %14'ü negatif, %8'i ise ara değer olarak tespit edilmiştir. 7-8 yaş arasındaki çocuklarda VZV IgG pozitifliği %84.6, 9-10 yaş arasında %72.5, 11-12 yaş arasında %82.6, 13-14 yaş arasındaki çocuklarda %81.3, 15 yaşındaki çocuklarda da %75'tir. İstatistiksel analiz sonucunda yaş gruplarına göre VZV IgG sonuçları açısından anlamlı fark olmadığı görüldü. Çalımamızda kızlarda VZV IgG pozitifliği (%86.7) erkeklere göre (%70.9) daha yüksek bulunsa da VZV IgG pozitifliğinin cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı görüldü. Çalışmamızda suçiçeği geçiren veya suçiçeği aşısı olanların %90.1'inde VZV IgG pozitifliği saptanmış iken suçiçeği geçirmeyenlerde veya suçiçeği aşısı olmayanlarda bu oran %26.3 idi. Gruplar arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında 7-15 yaş grubu çocuklarda VZV IgG seroprevalansının yüksek olduğu görülmektedir. Bununla birlikte suçiçeği geçirmemiş veya suçiçeği aşısı olmayanlarda %73.7 gibi oldukça yüksek bir VZV IgG negatifliğinin olması bu çocuklarda erişkin yaşlarda VZV ile karşılaşmanın daha ağır bir hastalığa yol açması ve hatta komplikasyaonlar gelişmesi açısından önemli olacağı düşünülmekte olup az da olmayan bu kesimin aşılanması için uyarılar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Although chickenpox is described as a benign disease, it can lead to complications that can lead to hospitalization and even death. In this study, it was aimed to investigate the seroprevalence of varicella in children aged 7-15 years with the ELISA method. Children between the ages of 7 and 15 who applied to Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital were included in the study. Blood samples taken from a total of 100 children were evaluated. Varicella-Zoster ELISA IgG/IgM (Vircell Microbiologists, Spain) kit was used. Measurements with the fully automatic ELISA method were studied in the microbiology laboratory of our hospital using the Basic Robotic Immunoassay operator device. VZV IgG positivity was found to be 78%, and 14% of the children were found to be negative and 8% as intermediate values. VZV IgG positivity is 84.6% in children aged 7-8, 72.5% between the ages of 9-10, 82.6% between the ages of 11-12, 81.3% in children aged 13-14, and 75% in children aged 15 years. It was seen that there was no significant difference in terms of VZV IgG results according to age groups. Although VZV IgG positivity was found to be higher in girls (86.7%) than in boys (70.9%), it was observed that VZV IgG positivity did not differ significantly by gender. VZV IgG positivity was found in 90.1% of those who had varicella or had varicella vaccine, while this rate was 26.3% in those who did not have varicella or did not have varicella vaccine. The difference between the groups was found to be statistically significant. Considering the results obtained from the study, it is seen that the seroprevalence of varicella is high in children aged 7-15 years. However, the fact that there is a very high level of VZV IgG negativity such as 73.7% in those who have not had chickenpox or have not been vaccinated is thought to be important in terms of exposure to VZV in adulthood in these children, leading to a more severe disease and even the development of complications.