Özel öğrenme güçlüğü bulunan ilköğretim 2. sınıf öğrencisine yönelik hazırlanan bireyselleştirilmiş okuma programının akıcı okuma becerilerine etkisi
The effect of individualized reading program prepared for primary school 2nd grade students with special learning disabilities on reading fluent skills
- Tez No: 750182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın amacı, özel öğrenme güçlüğü bulunan ilköğretim ikinci sınıf öğrencisine yönelik hazırlanan bireyselleştirilmiş okuma programının akıcı okuma becerilerini geliştirilmesi üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bu araştırmada özel öğrenme güçlüğü bulunan ilköğretim 2. Sınıfa devam eden bir öğrenciye yönelik hazırlanmış bireyselleştirilmiş okuma programının akıcı okuma becerileri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden“eylem araştırması”modeli gerçekleştirilmiştir. Okuma programı içeresinde tekrarlı okuma yankılaycı okuma eşli okuma ve kelime tekrar tekniği bunlarla birlikte öğrencinin yaptığı okuma düzeyi ve okuma hataları yanlış analizi envanterine göre belirlenmiş, okuma hızı düzeyi ve prozodik okuma düzeyi belirlenmiştir. Öğrencinin hatalı okuduğu hatalı kelimeleri ile hecelerine ayırma çalışması, karışık verilen heceleri birleştirerek kelime düzeltme hatalı okuduğu kelimelerin tamamını dikdörtgen şeklinde çizilmiş çeşitli sayılarda bölümlere ayrılmış kutucuklara yerleştirme çalışması yapılmıştır. Hatalı okuduğu kelimelerin tamamını en üstte birden dokuza kadar rakamların yazılı olduğu, her rakamın farklı bir renkte olduğu rakamların alt bölümlerinde üç sıra alfabemizdeki 28 harfin karışık sıra ile yazılı olduğu dikdörtgen şeklindeki tabloyu kullanarak kelimeleri renklerine göre harflerle ve rakamlarla ayrıca çizilmiş harf harf yazılacak şekilde bölümlere ayrılmış dikdörtgen şeklindeki kutucuklara kodlama çalışması yapılmıştır. Okuma çalışması yapılan okuma parçasının içinde geçen öğrencinin okuduğu zaman veya duyduğunda hafızasında canlanabilmesi gereken kelimelerin görselleri oklar ile birbirini takip eden fotoğrafların sayfanın sağında ve solunda sırası ile dizilmesi şeklinde oluşturulmuş hızlı okuma çalışması yaprakları ile çalışma yapılmıştır. Aynı görsellerin isimlerinin aynı sıra ile sağdan sola oklarla birbirini takip edecek şekilde yerleştirilmiş hızlı okuma çalışması yaprakları, parçadan seçilen uzun kelimeler ile kelime genişletme çalışmaları eylem araştırması desenlemesi kapsamında 20 gün 40 saatlik süre ile uygulanmıştır. Uygulama sonucunda öğrencinin bir dakikada okuduğu kelime, doğru kelime sayısı yükselmiştir. Okumanın üç boyutu olan hız doğruluk ve prozodisi anlamlı şekilde yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of the individualized reading program prepared for the primary school sophomore with special learning disabilities on the development of fluent reading skills. In this study, the effect of an individualized reading program prepared for a primary school 2nd grade student with special learning disabilities on fluent reading skills was examined. The“action research”model, one of the qualitative research designs, was used in the research. Within the reading program, repetitive reading, echoic reading, paired reading and word repetition technique were determined according to the reading level and reading errors wrong analysis inventory, the reading speed level and prosodic reading level were determined. word correction Placing all the words he read incorrectly in boxes divided into sections in various numbers drawn in the form of rectangles, all the words he read incorrectly are written with numbers from one to nine at the top, using the rectangular table in which the 28 letters of our alphabet are written in mixed order in three rows at the bottom of the numbers where each number is in a different color, coding the words into rectangular boxes divided into sections in such a way that they are written with letters and numbers separately drawn with letters according to their colors, The images of the words that should be remembered when the student reads or hears it, the arrows and the speed reading work sheets created by arranging the successive photos on the right and left of the page, speed reading study sheets, the names of the same visuals are placed in the same order with the arrows from right to left, Vocabulary expansion studies with selected long words were applied within the scope of action research design for 20 days and 40 hours. As a result of the application, the number of correct words and words read by the student in one minute increased. The three dimensions of reading, speed, accuracy and prosody, increased significantly.