Doğal kil katalizörlüğünde fenton prosesi ile boyar madde giderimi
Dyestuff removal with fenton process using natural clay as catalyst
- Tez No: 750183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJDET DEĞERMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Reaktif Kırmızı 218 (RK218) ve Reaktif Sarı 95 (RS95) boyalarının sulu çözeltilerden Fenton prosesi ile giderilmesi amacıyla katalizör olarak doğal kil kullanımı araştırılmıştır. Doğal kilin karakterizasyonu için X-ışını floresan (XRF), Brunauer-Emmett-Teller (BET), termogravimetrik analiz (TGA) ve Fourier-Transform Kızılötesi Spektroskopi (FTIR) analiz teknikleri kullanılmıştır. Doğal kil kullanılarak yapılan adsorpsiyon deneylerinde pH 3 değerinde RK218'in %9 ve RS95'in %42 giderimi sağlanmıştır. Fenton prosesinde boyar madde giderimine etki eden parametrelerden başlangıç çözelti pH değeri, kullanılan kil miktarı, H2O2 dozajı, başlangıç boyar madde konsantrasyonu, sıcaklık ve doğal kilin (katalizörün) tekrar kullanılabilirliğinin etkileri ve bu parametrelerin seviyeleri araştırılmıştır. Deneyler sonucunda optimum pH'ın yaklaşık 3 ve katalizör miktarının 2,25 g olduğu gözlenmiştir. Katalizörün yeniden kullanılabilirliğinin test edildiği deneylerde doğal kil üç döngüde kullanılmış ve her kullanımda giderim hızlarının azaldığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, katalizör olarak kullanılan doğal kilin RK128 ve RS95'in Fenton prosesi ile gideriminde kullanılabileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Doğal Kil, Fenton Prosesi, Boyar Madde, Renk Giderimi, Reaktif Kırmızı 218, Reaktif Sarı 95
Özet (Çeviri)
In this study, the use of natural clay as a catalyst was investigated for the removal of Reactive Red 218 (RR218) and Reactive Yellow 95 (RY95) dyes from aqueous solutions by Fenton process. X-ray fluorescence (XRF), Brunauer-Emmett-Teller (BET), thermogravimetric analysis (TGA) and Fourier-Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) analysis techniques were used for the characterization of natural clay. In the adsorption experiments using natural clay, 9% of RR218 and 42% of RY95 were removed at pH 3 value. In the heterogeneous Fenton process, the initial solution pH value, the amount of clay used, the dosage of H2O2, the initial dyestuff concentration, the temperature and the effects of the reusability of the natural clay (catalyst) and the levels of these parameters were investigated. As a result of the experiments, it was observed that the optimum pH was about 3 and the amount of catalyst was 2.25 g. In the experiments where the reusability of the catalyst was tested, natural clay was used in three cycles and it was determined that the removal rates decreased with each use. The results showed that the natural clay used as a catalyst can be used for the removal of RR128 and RY95 by the Fenton process. KEYWORDS: Natural Clay, Fenton Process, Dyestuff, Decolorization, Reactive Red 218, Reactive Yellow 95