12- 14 yaş tenis sporcularında 6 hafta uygulanan fonksiyonel miyofasyal hat egzersizlerinin sürat ve çevikliğe etkisi
The effect of functional myofacial line exercises on speed and agility in tennis athletes aged 12-14 for 6 weeks
- Tez No: 750184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ORBAY ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırmanın amacı: Bu çalışmada, tenis sporcularında uygulanan fonksiyonel miyofasyal hat egzersizlerinin sürat ve çevikliğe etkisi amaçlanmıştır. Yöntem: Antalya'da Tenis sporcusu olan 12-14 yaş arası 13 kız, 13 erkek sporcu araştırmaya alındı. Sporcular 13 deney, 13 kontrol grubu olarak 2'ye ayrıldı. Deney grubuna 6 hafta, haftada 2 gün, 4 egzersizden oluşan egzersiz programı uygulandı. Gözlem grubu tenis çalışmalarına devam etti. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda, kız deney grubunun 20 m. sürat ön-test ve son-test arasında büyük bir etki büyüklüğü ile (r=0,63) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık (p=0,02); V-Cut Çeviklik ön-test ve son-test arasında büyük bir etki büyüklüğü ile (r=0,57) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık (p=0,04) bulunmuştur. Ayrıca erkek deney grubunun 20 m. sürat ön-test ve son-test arasında büyük bir etki büyüklüğü ile (r=0,63) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık (p=0,01); V-Cut Çeviklik ön-test ve son-test arasında büyük bir etki büyüklüğü ile (r=0,63) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık (p=0,01) bulunmuştur. Kontrol gurubunda ise hem kız hem erkek grubunda 20 m. sürat ön-test ve son-test ile V-Cut Çeviklik ön-test ve son-test arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç: 12-14 yaş grubundaki tenis sporcularında 6 hafta uygulanan ön ve arka miyofasyal hat direnç egzersizleri sürat ve çeviklikte sporcuların performansını arttırmaktadır. Sporcuların direnç egzersiz programları tasarlanırken miyofasyal hat dizilişlerinde olan kasları aynı anda aktif eden egzersiz seçerek program oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of functional myofascial line exercises applied in tennis athletes on speed and agility was aimed. Method: 13 female and 13 male tennis players aged 12-14, living in Antalya, were included in the study. Athletes were divided into 2 as 13 experimental and 13 control groups. An exercise program consisting of 4 exercises was applied to the experimental group for 6 weeks, 2 days a week. The observation group continued its tennis studies. SPSS 25 package program was used for statistical analysis of the obtained data. Results: As a result of the research, the girl experimental group was 20 m. a statistically significant difference (p=0.02) with a large effect size (r=0.63) between sprint pre-test and post-test; A statistically significant difference (p=0.04) was found with a large effect size (r=0.57) between V-Cut Agility pre-test and post-test. In addition, the male experimental group 20 m. a statistically significant difference (p=0.01) with a large effect size (r=0.63) between sprint pre-test and post-test; A statistically significant difference (p=0.01) was found with a large effect size (r=0.63) between V-Cut Agility pre-test and post-test. In the control group, 20 m. in both girls and boys groups. There was no statistically significant difference between sprint pre-test and post-test and V-Cut Agility pre-test and post-test. Conclusion: Anterior and posterior myofascial line resistance exercises applied for 6 weeks in 12-14 age group tennis players increase the performance of athletes in speed and agility. When arranging resistance exercise programs of athletes, it is recommended to create a program by choosing exercises that activate the muscles in myofascial line arrays at the same time.