Okul psikolojik danışmanlarının mesleki doyum ve örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between professional satisfaction and organizational trust level of school psychological counselor
  1. Tez No: 750192
  2. Yazar: FİLİZ UGUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada okul psikolojik danışmanlarının örgütsel güven ve alt boyutlarının mesleki doyumlarını ne derece yordadığını incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca katılımcıların mesleki doyumlarının demoğrafik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Bu çalışmaya Mersin ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda Rehber Öğretmen/Okul Psikolojik Danışmanı unvanıyla çalışan 151 (102 kadın, 49 erkek) kişi katılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Mesleki Doyum Ölçeği ve Örgütsel Güven Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde t Testi ve Varyans Anavi uygulanırken, Mesleki doyum ile örgütsel güven alt boyutları (yöneticiye güven, meslektaşlara güven ve paydaşlara güven) arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon korelasyon analizi ve örgütsel güvenin alt boyutlarının mesleki doyumu yordayıp yordamadığını belirlemek için çoklu doğrusal regresyon tekniği kullanılmıştır. Mesleki doyum ve örgütsel güven alt boyutları arasındaki analiz sonucunda, pozitif yönlü orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmaya katılım sağlayan okul psikolojik danışmanlarının örgütsel güven ölçeği alt boyutlarından aldıkları puanlar yükseldikçe mesleki doyumları da yükselmektedir. Örgütsel güvenin alt boyutları olan paydaşlara, yöneticilere ve meslektaşlara güven değişkenlerinin mesleki doyum puanlarındaki varyansın %23.6'sını açıkladığı ve paydaşlara güven ve yöneticilere güven değişkenlerinin psikolojik danışmanlarının mesleki doyumunun anlamlı yordayıcıları olduğu görülmüştür. Örneğin paydaşlara ve yöneticilere güvenin psikolojik danışmanlarda mesleki doyumu yordadığından hareketle paydaşlar ve yöneticiler ile psikolojik danışmanların işbirliğinin desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze to what extent the organizational trust and sub-dimensions of school counselors predict their job satisfaction. Besides, it was examined whether the occupational satisfaction of the participants differed according to demographic variables. 151 (102 female, 49 male) people who work with the title of Mentor Teacher/School Psychological Counselor in institutions affiliated to the Ministry of National Education in Mersin province participated in this study. The Personal Information Form, Professional Satisfaction Scale and Organizational Confidence Scale have been used in the survey. While t-Test and variance Anavi tests were applied in the statistical analysis of the research, Pearson Product-Moment Correlation correlation analysis was used to determine the relationship between professional satisfaction and organizational trust sub-dimensions (trust in manager, trust in colleagues, and trust in stakeholders) and multilinear regression technique was used to determine whether the sub-dimensions of organizational trust predict professional satisfaction or not. As a result of the analysis between the sub-dimensions of professional satisfaction and organizational trust, a statistically significant positive relationship was found at moderate level. As the scores of the school counselors who participate in the research in the sub-dimensions of the organizational trust scale increase, their professional satisfaction also increases. It was seen that the variables of trust in stakeholders, managers and colleagues, which are the sub-dimensions of organizational trust, explained 23.6% of the variance in the professional satisfaction scores, and the variables of trust in stakeholders and trust in managers were significant predictors of psychological counselors' professional satisfaction. For example, since trust in stakeholders and managers predicts professional satisfaction in psychological counselors, it is recommended to support the cooperation of stakeholders, managers and psychological counselors.