Correlation of plasma and follicular reactive oxygen species levels with fertilization rate following in vitro fertilization (IVF)
Plazma ve foliküler reaktif oksijen tür düzeylerinin in vitro fertilizasyon (IVF) sonrası döllenme oranı ile korelasyonu
- Tez No: 750194
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAAD GHAZİ RESHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir çiftin kısır sayılabilmesi için en az bir yıl korunmasız cinsel iliĢki gereklidir. Irak, Bağdat'taki Al-Nahrain Üniversitesi'ndeki Yüksek Kısırlık TeĢhisi ve Yardımcı Üreme Teknolojileri Enstitüsü, mevcut karĢılaĢtırmalı araĢtırmayı gerçekleĢtirdi. Bunlar arasında 120 kısır kadından oluĢan randomize bir örnek vardı. Tüm hastalara standart bir serum ve plazma intrasitoplazmik sperm enjeksiyonunun yanı sıra klinik muayene ve yumurtalık uyarımı yapıldı. AraĢtırmamız sonucunda, katılımcıların yaĢ ortalamaları ile boy, kilo ve VKĠ arasında anlamlı bir farklılık olmadığını gördük. AraĢtırmamızda, folikül uyarıcı hormon, antimiyelinizan hormon ve prolaktin düzeyleri, düzeyleri yönetilir ve kontrol edilirse tanısal ve terapötik bir belirteç olarak kullanılabilecek önemli istatistiksel göstergelerdi. AraĢtırmamızda, tüp bebek (IVF) ile reaktif oksijen türlerinin (ROS) düzeyleri arasında, ROS düzeyleri ile tüp bebek arasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliĢki olduğunu gösteren bir bağlantı keĢfettik. değiĢtirilmiĢ. Ġnfertilite tipi, BMI, FSH ve LH'nin Pearson testi kullanılarak pozitif korelasyon gösterdiği gösterildi. Yumurta sayısı, vücut kitle indeksi, FSH ve grad-1 yumurta evresinin negatif bir bağlantısı olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
At least one year of unprotected intercourse is required for a pair to be considered infertile. The Higher Institute of Infertility Diagnostics and Assisted Reproductive Technologies at Al-Nahrain University in Baghdad, Iraq, carried out the current comparative investigation. Among them were a randomized sample of 120 infertile women. A clinical examination and ovarian stimulation were performed on all patients, as well as a standard injection of serum and plasma intracytoplasmic sperm. As a result of our research, we found that there were no significant variations between the average age of participants and their height, weight, and BMI. In our investigation, the levels of follicle-stimulating hormone, antimyelinizing hormone, and prolactin were significant statistical indicators that might be used as a diagnostic and therapeutic marker if their levels were managed and controlled. In our research, we discovered a link between in vitro fertilization (IVF) and levels of reactive oxygen species (ROS), which showed a statistically significant association between ROS levels and in vitro fertilization. modified. The type of infertility, BMI, FSH, and LH were shown to be positively correlated using the Pearson test. Egg count, body mass index, FSH, and grad-1 egg stage were shown to have a negative connection.