Sesin kullanım alanları, gürültünün canlılar üzerindeki etkileri ve Batman ili gürültü haritalandırılması
Uses of sound, effects of noise on life and noise mapping of Batman province
- Tez No: 750212
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ses, genelde olumsuz olarak algılansa da teknolojiyle beraber Gıda sektöründe (Raf ömrünün uzatımı), Yangın söndürmede, Sağlıkta (kanser tedavisi, zayıflama, hamilelikte bebeğin görüntülenmesinde), Yer tespitinde (Okyanus altı ve savaş alanlarında), Temizlikte (Zararlı gazların temizlenmesi, atık suların temizlenmesi) gibi alanlarda faydalı olarak kullanılmakla beraber; Hızlı kentleşme ve endüstrileşme süreci ile birlikte birçok çevre sorununu da beraberinde getirmektedir. Bunlardan birisi de kent peyzajlarında önemli derecede rahatsızlık meydana getiren gürültü kirliliğidir. Kentlerdeki gürültünün en önemli kaynağını ise motorlu taşıtlardan kaynaklı trafik oluşturmaktadır. Özellikle şehirlerde farklı faaliyetleri de göz önüne aldığımızda diğer rahatsızlıkların yanında gürültü kirliliği de adından söz ettirmeye başlamıştır. Son zamanlarsa akustik biliminin de üzerine çalışmalar yaptığı gürültü özelikle sanayi devrimi ile birlikte iş olanaklarından dolayı insanların şehirlere göçünü sağlamış ve nüfus artışıyla doğru orantılı olarak artmış bulunmaktadır. Bu gürültünün başlıca nedenleri arasında sayılan trafik gürültüsü insan sağlığını olumsuz etkilemiş, etkilenen birey sayısındaki artış giderek toplum sağlığını tehdit eder hale geldiğinden dolayı toplum tarafından gürültü konusuna verilen önem giderek artmıştır.
Özet (Çeviri)
Although sound is generally perceived as negative, together with technology, in the food industry (extension of shelf life), in fire fighting, in health (cancer treatment, weight loss, monitoring of the baby during pregnancy), in locating (under the ocean and in the war areas), in cleaning (cleaning of harmful gases, waste water treatment). Although it is usefully used in areas such as cleaning; Along with the rapid urbanization and industrialization process, it brings along many environmental problems. One of these is noise pollution, which causes significant disturbance in urban landscapes. The most important source of noise in cities is traffic originating from motor vehicles. Especially when we consider different activities in cities, noise pollution has started to make a name for itself as well as other disturbances. Recently, noise, on which acoustics has also studied, has led to the migration of people to cities due to job opportunities, especially with the industrial revolution, and has increased in direct proportion with the increase in population. Traffic noise, which is considered as one of the main causes of this noise, has adversely affected human health, and since the increase in the number of affected individuals has become a threat to public health, the importance given to noise by the society has gradually increased.