Kayaklı koşu sporcularında dehidrasyon ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dehydration measurements in cross-country athletes
- Tez No: 750243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı, kayaklı koşu sporcularının antrenman ve müsabaka gününde oluşan sıvı kayıplarının incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye Kayak Federasyonunun 2020 – 2021 sezonunda Kayaklı Koşu Türkiye Şampiyonasına katılan, Arkut Sporcu Eğitim Merkezine kayıtlı yaşları 14 – 17 arası 14 erkek, 4 kız sporcu katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların yaş ortalaması 14.94 +-3 Yıl, boy uzunluğu ortalaması 161,78+-0,29 cm, vücut ağırlığı ortalaması 49.57+-34,50 kg, vücut kitle indeks ortalaması 18.81+-6,30 VKİ olarak belirlenmiştir. Daha sonra sporculara gün içerisinde içtikleri su miktarını not etmeleri, uyandıklarında hiç sıvı tüketmeden önce, antrenman başlamadan önce ve antrenmanın hemen sonrasında hiç sıvı tüketmeden idrar ölçümlerinin alınacağı ve bu uygulamanın üç (3) gün kesintisiz yapılacağı bilgisi verildi. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği ShapiroWilk testi ile belirlenmiştir. Verilerin ölçümler arasındaki farkını ortaya çıkarmak için Paired Samples T test uygulanmıştır. Veriler arası antrenman öncesi ve sonrası farkı ortaya çıkarmak için Independent Samples T test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the fluid losses of ski running athletes on training and competition days. 14 male and 4 female athletes between the ages of 14-17 and registered to Arkut Athlete Training Center, who participated in the Turkish Ski Federation's Ski Running Turkey Championship in the 2020-2021 season, participated in the research. The average age of the athletes participating in the research was 14.94 +-3 years, average height was 161.78+-0.29 cm, average body weight was 49.57+-34.50 kg, and average body mass index was 18.81+-6.30 BMI. Afterwards, the athletes were informed that they should note the amount of water they drink during the day, that urine measurements will be taken without consuming any liquid before consuming any liquid when they wake up, before the training starts and immediately after the training, and this application will be done uninterruptedly for three (3) days. The ShapiroWilk test was used to determine whether the data obtained as a result of the research showed a normal distribution. Paired Samples T test was applied to reveal the difference of the data between the measurements. Independent Samples T test was applied to reveal the difference between data before and after training.