Sağlık çalışanlarının anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of healthcare professionals breast milk and breastfeeding
- Tez No: 750246
- Danışmanlar: DR. ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Emzirme öncelikle anne ve bebek sağlığı olmak üzere toplum sağlığını da etkileyen ve geliştiren en doğal eylemdir. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu tarafından ilk 6 ay yalnızca anne sütü başta olmak üzere 2 yaş sonrasında da ek gıdalar eşliğinde emzirmenin devam ettirilmesi önerilmektedir. Ülkemizde giderek artan emzirme oranları hala beklenen seviyede değildir. 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması raporunda da belirtildiği üzere 0-6 aylık bebeklerde yalnızca anne sütü ile beslenme oranı %41'dir. Bu çalışmada hekim ve hemşirelerin anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeyi ve farkındalık durumunun tespiti ile bu bilgi düzeyinin sosyodemografik özelliklerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aktif olarak çalışan kadın hekimler ile kadın hemşirelerden emzirme sıklığı %30 alınarak evreni belli olan örneklem hesabıyla 236 kişiye ulaşılmıştır. Veriler sosyodemografik değişkenlere yönelik 25 soruluk anket ve Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi 25 Soruluk Testi ile iki ayrı form kullanılarak yüzyüze ve online yöntemlerle anket uygulanarak elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizleri parametrik ve non parametrik testler ile SPSS 21.0 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breastfeeding is the most natural action that affects and develops primarily mother and baby health, and as well the health of society. The World Health Organization (WHO) and The United Nations Children's Fund (UNICEF) recommend only breast milk for the first six months, and continue breast feeding with supplementary foods for until 2 years and after. Despite the increasing breast feeding rates in our country, it is still not at the expected level. According to the TNSA 2018 report, 41% of babies at the age of 0-6 months were exclusively breastfeeded. In this study, it is aimed to determine the level of knowledge and awareness of physicians and nurses about breast milk and breast feeding, and evaluate the relationship between this level of knowledge and sociodemographic characteristics. Materials and Methods: By taking %30 as the average breast feeding regularity, 236 people, consisting of female physicians and female nurses actively working in İzmir Bozyaka Training and Research Hospital were included in the sample. Data were collected by face-to-face and online questionnaire method using a questionnaire for socio-demographic 25 variables and Breast Milk and Breastfeeding Counseling Training 25-Question Test using two separate forms. Parametric and non-parametric tests were used to analyze the collected data, by using SPSS 21.0 database.