Gıda taklidi likidlerin farklı estetik restorasyonların yüzey yapısı ve çözünürlüklerine etkisi
The effect of food imitation liquids on the surface structure and solubility of different aesthetic restorations
  1. Tez No: 750274
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS BAKIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; restoratif materyallerin ağız içerisinde maruz kaldıkları gıdalara bağlı olarak, oluşan yüzey pürüzlülükleri ve çözünürlüklerini FDA tarafından belirlenen gıda taklidi likitler kullanarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, bir adet universal kompomer (Dyract XP, Dentsply), bir adet geleneksel mikrohibrit kompozit (Filtekᵀᴹ Z250, 3M ESPE), bir adet nanohibrit kompozit (G-Aenial Anterior, GC) ve bir adet yüksek viskoziteli cam iyonomer siman (ChemFill Rock, Dentsply) olmak üzere toplam dört adet estetik restoratif materyal kullanıldı. 8mm çapa ve 2mm kalınlığa sahip kalıplar kullanılarak, toplam 160 adet örnek hazırlandı. Çözünürlük değerlerini belirlemek için, örneklerin başlangıç ağırlıkları hassas terazide tartılarak mikrogram cinsinden kaydedildi (M1). Örneklerin başlangıç yüzey pürüzlülük değerleri, AFM cihazı kullanılarak ölçüldü. Örnekler gıda taklidi dört farklı likit içerisinde (etanol, heptan, sitrik asit ve distile su) 7 gün süreyle bekletildi. Solüsyonlardan çıkarılmasının ardından desikatörde bekletilerek ağırlıkları sabitlenen örneklerin ikinci ağırlıkları, M3 olarak kaydedildi. Ardından ikinci yüzey pürüzlülük değerleri ölçüldü. Örneklerin çözünürlük değerleri, ISO 4049:2009 spesifikasyonuna göre hesaplandı. Bulgular: Tüm gıda taklidi solüsyonlarda bekletilen materyaller arasında, en yüksek çözünürlük ve pürüzlülük artışı sergileyen materyalin ChemFil Rock yüksek viskoziteli cam iyonomer siman olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study; To examine the surface roughness and solubility of restorative materials depending on the foods they are exposed to in the mouth by using food imitation liquids determined by the FDA. Materials and Methods: In our study, one universal compomer (Dyract XP, Dentsply), one conventional microhybrid composite (Filtekᵀᴹ Z250, 3M ESPE), one nanohybrid composite (G-Aenial Anterior, GC) and one high-viscosity glass ionomer (ChemFill Rock, Dentsply) A total of four aesthetic restorative materials were used. A total of 160 samples were prepared using molds with a diameter of 8mm and a thickness of 2mm. In order to determine the solubility values, the initial weights of the samples were weighed on a precision balance and recorded in micrograms (M1). The initial surface roughness values of the samples were measured using the AFM device. The samples were kept in four different liquids (ethanol, heptane, citric acid and distilled water) for 7 days. After being removed from the solutions, the second weights of the samples, whose weights were fixed by keeping them in the desiccator, were recorded as M3. Then the second surface roughness values were measured. The solubility values of the samples were calculated according to the ISO 4049:2009 specification. Results: It was determined that the material exhibiting the highest solubility and roughness increase among all the materials kept in food-imitation solutions was ChemFil Rock high-viscosity glass ionomer cement.