MEB müfredatı ve pyp uygulayan okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik pedagojik yeterliklerinin karşılaştırılması
A comparison of pedagogical competences for science teaching of preschool teachers applying the MEB curriculum and pyp
  1. Tez No: 750308
  2. Yazar: SENEM CEREN GÜNEŞ ĞALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, MEB müfredatı ve PYP uygulayan okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik pedagojik yetkinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kapsamında gerçekleştirilen bu araştırmaya altı okul öncesi öğretmeninin katılımı sağlanmıştır. Bu öğretmenlerden üçü uluslararası bakalorya çerçevesi kapsamında ilk yıllar programı (PYP) uygulayan özel anaokullarında görev yapmaktadır. Diğer üç öğretmen ise MEB'e bağlı devlet anaokullarında görev yapmaktadır. Araştırmadaki katılımcılar, ölçüt örneklemeye bağlı kalınarak araştırmaya seçilmiştir. Araştırmanın verileri, iki veri toplama aracı yardımıyla toplanmıştır. İlk olarak katılımcıların Loughran vd. (2004) tarafından geliştirilen İçerik Gösterimi (Content Representation [CoRe]) metodolojisi temelinde düzenlenen Ders Planı Yapılandırma Formuna (DPYF) yanıt vermeleri sağlanmıştır. Ardından katılımcıların fen öğretimine ilişkin pedagojik yetkinliklerini keşfetmek için altı sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme soruları uygulanmıştır. Bu veri toplama araçları aracılığıyla toplanan nitel veriler tümevarımsal içerik analizi aracılığıyla analiz edilmiştir. Ayrıca analiz süreçlerinde sürekli karşılaştırma yönteminden de yararlanılmıştır. Veriler analiz edilirken DPYF ve yarı yapılandırılmış görüşme sorularına verilen yanıtlarda sıklıkla yer alan kelimeler ve kavramlar yazıya dökülmüştür. Ardından verilerin çözümlenmesi amacıyla sıklıkla kullanılan kavramlar belirlenmiş ve anlamsal olarak kategorize edilmiştir. Veri analizleri sonrasında ulaşılan bulgular, tüm öğretmenlerin çocuk merkezli yaklaşımı benimsediklerini ve fen etkinliklerinin öneminin bilincinde olduklarını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, PYP öğretmenlerinin pedagojik yetkinlikler açısından MEB'de çalışan öğretmenlere göre daha olumlu özelliklere sahip oldukları keşfedilmiştir. Araştırma kapsamına dâhil edilen öğretmenlerin mesleki kıdem yıllarının her iki programda çalışan öğretmenlerin pedagojik yetkinliklerine etkisi olmadığı anlaşılmıştır. Her iki programda çalışan öğretmenlerin de öğretimde teknoloji kullanımına öncelik verdikleri, pedagojik gelişime açık tutumda oldukları belirlenmiştir. Öğretmenlerin pedagojik yetkinliklerinin bireysel özellikleriyle doğrudan ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Ulaşılan sonuçlar, mevcut literatür temelinde tartışılmış ve bu kapsamda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the pedagogical competencies of preschool teachers comparatively who apply the MEB curriculum and PYP for science teaching. Six preschool teachers participated in this research, which was carried out within the scope of case study, one of the qualitative research methods. Three of these teachers work in private kindergartens that implement the primary years program (PYP) within the framework of the international baccalaureate. The other three teachers work in public kindergartens affiliated with the Ministry of National Education. The participants in the study were selected for the study by adhering to criterion sampling. The data of the study were collected with the help of two data collection tools. First, participants Loughran et al. (2004) was provided to respond to the Lesson Construction Form (LCF), which was prepared on the basis of the Content Representation (CoRe) methodology. Then, semi-structured interview questions consisting of six questions were applied to explore the pedagogical competencies of the participants in science teaching. Qualitative data collected through these data collection tools were analyzed through inductive content analysis. In addition, the constant comparative method was also used in the analysis processes. While analyzing the data, the words and concepts frequently included in the answers to the LCF and semi-structured interview questions were transcribed. After that, the concepts, which are frequently used to analyze the data, were determined and semantically categorized. Findings obtained after data analysis revealed that all teachers adopted a child-centered approach and were aware of the importance of science activities. However, it has been discovered that PYP teachers have more positive characteristics in terms of pedagogical competencies than teachers working in MEB. It has been found that the experience years of the teachers included in the research do not affect the pedagogical competencies of the teachers working in both programs. It has been determined that the teachers working in both programs gave priority to the use of technology in teaching and were open to pedagogical development. It has been observed that the teachers' pedagogical competencies are directly related to their characteristics. The results of the study were discussed based on the existing literature and suggestions were presented in this context.