Transnational dynamics of turkish film festivals in Germany and The United States
Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk film festivallerinin ulusötesi dinamikleri
- Tez No: 750311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞAVK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1900lü yılların ikinci çeyreğinde ortaya çıkan film festivalleri, sinema salonları ile birlikte filmlerin dağıtımında önemli bir rol üstlenmektedir. Film festivalleri, aynı zamanda filmlerin üretimi ve değerlendirilmesi açısından da önemli bir yere sahiptir. Fakat neredeyse her film festivalinin yönetim, finansman, sponsorluk, içerik, seyirci kitlesi ve devamlılık bağlamlarında farklı dinamikleri vardır. Bu farklı dinamikler film festivallerinin kimliklerini oluşturmaktadır. Bu tezde, Türk diasporasının düzenlediği film festivalleri için ulusötesilik kavramı üzerinden bir çerçeve çizilmiş, Almanya Federal Cumhuriyeti'nden iki, Amerika Birleşik Devletleri'nden bir ulusötesi Türk film festivalinin dinamikleri araştırılmıştır. Bu bağlamda, üç ulusötesi Türk film festivalinin direktörleri ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış, arşivler, gazete haberleri, festivallerin internet siteleri gibi ikincil kaynaklar kullanılmış ve elde edilen bulgular bugüne kadar düzenlenen diğer ulusötesi Türk film festivalleri ile karşılaştırılmıştır. Bu bulgular ile ulusötesi Türk film festivallerinin dinamiklerinin festivalleri nasıl ve ne derecede etkilediklerini saptamak hedeflenmiştir. Bu tez ile, ulusötesi Türk film festivallerinin dinamiklerinin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğu, ekonomik ve yönetimsel etmenlerin festivallerin gösterim programlarını ve içeriklerini etkilediği veya tam tersinin gerçekleştiği ortaya koyulmuştur. Bu araştırma ile film festivali çalışmaları ve sinemada ulusötesilik çalışmalarında literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Film festivals, which emerged in the second quarter of the 1900s, play an important role in the distribution of films along with film theaters. Film festivals also have an important place in the production and evaluation of films. However, almost every film festival has different dynamics in terms of organization, funding and sponsorships, content, audience, and continuity. These different dynamics form the identities of film festivals. In this thesis, a framework has been drawn for the film festivals organized by the Turkish diaspora, based on the concept of transnationalism. The dynamics of two transnational Turkish film festivals from the Federal Republic of Germany and one from the United States of America were analyzed. In this context, semi-structured in-depth interviews were conducted with the directors of three transnational Turkish film festivals, subsidiary sources such as archives, articles, and websites of the festivals were used, and the findings were compared with other transnational Turkish film festivals held to date. With these findings, the study aims to determine how and to what extent the transnational dynamics of Turkish film festivals affect the festivals. In this thesis, it has been revealed that the transnational dynamics of Turkish film festivals are an inseparable whole and that economic and administrative factors affect the screening programs and contents of the festivals or vice versa. This research aims to contribute to the literature on film festival studies and transnational studies in cinema.