Entegre raporlamanın finansal başarısızlık öngörüsündeki etkileri: Altman z skoru modeli temelli bir analiz
The effects of integrated reporting on predicting financial failure: An analysis based on the altman z-score model
  1. Tez No: 750312
  2. Yazar: CANSU DUMAN NEŞELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geçmiş yıllardan beri raporlama tekniklerini kullanarak kullanıcılara temel ekonomik veriler sunan alışılmış yaklaşım yerini, sadece finansal kaynakların değil, buna ek olarak çevresel ve sosyal faktörler ile oluşmuş kaynakları da barındıran sürdürülebilir raporlamaya bırakmıştır. Bu raporlamanın temsil ettiği vurguların yanında değer yaratma kavramı üzerinde odak sağladığı yeni bir yaklaşım olarak ise Entegre Raporlama ortaya çıkmıştır. Entegre raporlama hem finansal hem de finansal olmayan etkenleri içinde barındıran bütüncül bir raporlama yaklaşımı olarak gelişmiştir. Bu doğrultuda kullanılmaya başlayan entegre raporlama, işletmelerin raporlama felsefesini daha fazla detaylandırmasını sağladığı ve kullanıcılarına içeriği genişletilmiş, şeffaf ve bütünleyici bir çerçeve içerisinde bilgi sunmayı sağladıkları yeni bir raporlama formatı olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada entegre raporlama sunan şirketler ile entegre raporlama sunmayan şirketlerin finansal verileri incelenerek şirketlerin finansal olarak başarı ve başarısızlık riskleri üzerindeki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Finansal başarısızlık öngörüsü üzerine yapılan çalışmaların ışığında bu araştırmada Borsa İstanbul'a kayıtlı imalat sektöründe yer alan Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş ve Nuh Çimento San. A.Ş. şirketlerinin 2017, 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarına ait finansal verilerinin yer aldığı entegre raporları ile entegre raporlama sunmayan Akçansa Çimento San. Tic. A.Ş ve Batıçim Batı Anadolu Çimento San. A.Ş şirketlerinin 2017, 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarına ait finansal verilerinin yer aldığı faaliyet raporları baz alınarak Altman Z Skoru Modeli'ne göre finansal başarı ve başarısızlık risklerinin öngörülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada entegre raporlama sunan ve entegre raporlama yapmayan firmaların piyasa değeri / defter değeri (PDDD) oran ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek ve entegre rapor sunan firmalar (ÇİMSA ve NUHÇİM) ile entegre raporlama yapmayan firmaların (BATIÇİM ve AKÇANSA) Altman Z-skoru ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek için Tek Faktörlü (Yönlü) Varyans Analizi (ANOVA) ve Post Hoc Testleri, Korelasyon Testlerinden yararlanılmıştır. Entegre rapor sunan firmalar grubu (Grup 1: ÇİMSA ve NUHÇİM) ile entegre raporlama yapmayan firmalar grubu arasında (Grup 2: BATIÇİM ve AKÇANSA) Altman Z-skoru ortalamaları farkının tespiti için Bağımsız örneklemlere dayalı T-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The traditional approach, which provides basic economic data to users by using reporting techniques since the past years, has left its place to sustainable reporting, which includes not only financial resources but also resources created by environmental and social factors. In addition to the emphasis that this reporting represents, Integrated Reporting has emerged as a new approach that focuses on the concept of value creation. Integrated reporting has developed as a holistic reporting approach that includes both financial and non-financial factors. Integrated reporting, which has started to be used in this direction, has emerged as a new reporting format that enables businesses to further elaborate their reporting philosophy and provides information to their users in an expanded, transparent and integrative framework. In this study, it is aimed to examine the relationship between the data emerging based on integrated reporting as well as the financial success and failure risks of companies. In the light of the studies on the prediction of financial failure, in this research, Çimsa Çimento San. Trade A.Ş and Nuh Çimento San. Inc. with the integrated reports of the companies that include the financial data for the years 2017, 2018, 2019, 2020 , 2021 and Akçansa Çimento San. Trade A.Ş and Batıçim Batı Anadolu Çimento San. A.Ş companies that don't provide the integrated repors, it is aimed to predict the risks of financial success and failure according to the Altman Z Score Model, based on the annual reports containing the financial data of 2017, 2018, 2019, 2020 and 2021. In the study, to determine whether there is a significant difference between the market value / book value (PDDD) ratio averages of companies that offer integrated reporting and those that do not, and In order to determine whether there is a significant difference between the Altman Z-score averages of the companies that provide integrated reports (ÇİMSA and NUHÇİM) and those companies do not provide integrated reports that (BATIÇİM and AKÇANSA), Single Factor (Directional) Analysis of Variance (ANOVA) and Post Hoc Tests; Correlation Tests has been used. T-test based on independent samples was applied to determine the difference in Altman Z-score averages between the group of companies that provide integrated reports (Group 1: ÇİMSA and NUHÇİM) and the group of companies that do not (Group 2: BATIÇİM and AKÇANSA).