The effect of language learning on the resilience and integration of Syrian refugees in Türkiye
Dil öğreniminin Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin dayanıklılığı ve entegrasyonu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 750327
  2. Yazar: AMRO TARRISI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma, dil öğreniminin Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin dayanıklılığı ve ev sahibi toplulukla bütünleşme yetenekleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada karma yöntem araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmaya 218 Suriyeli mülteci katılmıştır. İlk olarak, mültecilerin zorlukları yenme gücünü ölçmek için CD-RISC-25 anketi uygulanarak nicel yöntem kullanılmıştır. Dayanıklılık ile İngilizce ve Türkçe yeterliliği arasındaki ilişki ölçülmüştür. Mültecilerin cinsiyet grupları ve istihdamın yanı sıra eğitim ve dayanıklılık düzeyi arasındaki ilişki de ölçülmüştür. Mültecilerin Türkiye'de geçirdikleri yıl sayısı ile dayanıklılık düzeyi arasındaki ilişki de araştırılmıştır. Daha sonra nitel yöntem kullanılmıştır. 218 Suriyeli mülteciden 13'ü yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla nitel veri toplamaya katılmıştır. Dil öğreniminin mültecilerin direncini artırma ve ev sahibi toplulukla entegrasyonlarını hızlandırma üzerindeki etkisini araştırmak için içerik analizi kullanılmıştır. Nicel veri analizi sonucunda, İngilizce yeterliliği ile dayanıklılık arasında istatistiksel bir ilişki bulunmuştur. Mültecilerin cinsiyet grupları ve dayanıklılık seviyeleri arasında da istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmuştur. Öte yandan, Türkçe dil yeterliliği ile dayanıklılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Mültecilerin istihdam ve eğitim durumu ile dayanıklılık düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Mültecilerin Türkiye'de geçirdikleri yıl sayısı ile dayanıklılık düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Nitel sonuçlar, ağırlıklı olarak İngilizce ve Türkçe olmak üzere dil öğreniminin mültecilerin direncini artırmada ve entegrasyonlarını hızlandırmada önemli olduğunu göstermektedir. Ayrıca dil öğreniminin iş ve eğitime erişim, geleceği planlama, yerel ve uluslararası iletişim için hayati bir araç olduğu ispatlanmıştır. Çalışma, mülteci göç bağlamlarında dil öğreniminin mültecilerin direncini oluşturmada çok önemli olduğu sonucuna varmıştır. Dil öğrenimi, mültecilerin ev sahibi topluluk içinde entegrasyonunu hızlandırmak için de ana araçtır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the effect of language learning on the resilience of Syrian refugees in Türkiye and their ability to integrate with the host community. A mixed-methods research approach was used. 218 Syrian refugees participated in the study. First, the quantitative method was used by administering the CD-RISC-25 questionnaire to measure the refugees' resilience. The correlation between resilience and language proficiency in English and Turkish was analysed. The relation between gender groups of refugees, employment, and study status on the one hand and resilience level on the other was also analysed. The correlation between the number of years refugees spent in Türkiye and resilience level was also examined. Then the qualitative method was used. 13 out of 218 Syrian refugees participated in the qualitative data collection through a semi-structured interview. Content analysis was used to analyse the effect of language learning on boosting refugees' resilience and accelerating their integration with the host community. As a result of the quantitative data analysis, there was a statistical correlation between English language proficiency and resilience. There was also a statistically significant difference between gender groups of refugees and resilience levels. On the other hand, there was no statistically significant correlation between Turkish language proficiency and resilience. There was no statistically significant relationship between refugees' employment and study status on the one hand and their resilience level on the other. There was also no statistically significant correlation between the number of years refugees spent in Türkiye and their resilience level. The qualitative results show that language learning, mainly English and Turkish, is significant in boosting the refugees' resilience and accelerating their integration. It was also proved to be a vital tool for accessing jobs and education, future planning, and local and global communication. The study concluded that language learning in the refugee context is crucial in building refugees' resilience. Language learning is also a primary tool for accelerating refugee integration with the host community in Türkiye