Obezitede imaja bağlı ayrımcılık ve sosyal hizmet
Image discrimination and social work in obesity
- Tez No: 750333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, obezitede beden imajına bağlı ayrımcılık, ayırıcı tutum ve sorunlar ayrımcılık karşıtı sosyal hizmet perspektifinden ele alınmaktadır. Modern toplumun sunduğu simgeleştirilmiş ideal beden dayatması yeni tüketim alanları meydana getirmekte, medya, moda ve estetik endüstrisinin bir parçasını oluşturarak imajın gücüyle bireyleri ötekileştirmektedir. Çalışmada, ideal beden diktası altındaki obez bireylerin, hayatın birçok alanında beden imajlarından ötürü ayrımcılığa uğrayıp uğramadıkları, psiko-sosyal destek mekanizmalarının neler olduğu ve ihtiyaç duyulan destek sistemleri irdelenmiştir. Bu kapsamda T.C. Sağlık Bakanlığı Mudanya Devlet Hastanesi diyet polikliniğinden hizmet alan beden kitle indeksi (BMİ) 30'un üzerinde olan 20 yetişkin bireyle yarı yapılandırılmış görüşme formları eşliğinde görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda ortaya çıkan bulgular, az sayıda da olsa obez bireylerin beden imajları nedeniyle toplumda ayrımcılığa ve nefret söylemlerine maruz kaldıklarına, psiko-sosyal sorunlarla karşılaştıklarına ve psiko-sosyal destek mekanizmalarına ihtiyaç duyduklarına işaret etmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulguların, ayrımcılığa karşıt, çeşitliliğe duyarlı, bireyin onurunu ve değerlerini gözeterek, insan odaklı müdahaleleriyle kaynaklara erişimde fırsat eşitliğini savunan sosyal hizmet literatürüne katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, body image discrimination in obesity, distinctive attitudes, and problems are examined from the perspective of anti-discrimination social work. The dictatorship of the ideal body symbolized by modern society creates new consumption areas and marginalizes individuals with the power of image by forming a part of the media, fashion, and aesthetic industry. The study examined whether obese individuals under the ideal body dictatorship are discriminated against because of their body images in many areas of life, what psycho-social support mechanisms are, and the support systems needed.In this context, T.C. Interviews were conducted with 20 adult individuals with a body mass index (BMI) above 30, who received service from the Ministry of Health Mudanya State Hospital diet polyclinic, in the presence of semi-structured interview forms.Findings at the end of the study indicate that obese individuals, although in the minority, are exposed to discrimination and hate speech in society due to their body images, they face psychosocial problems and they need psycho-social support mechanisms. It is thought that the findings obtained in this study will contribute to the social work literature, which is anti-discrimination, sensitive to diversity, protecting the dignity and values of the individual, and advocating equal opportunity in accessing resources with human-oriented interventions.