Sporcularda zihinsel dayanıklılık ile bilinçli farkındalık arasındaki ilişki
The relationship between mental toughness and mindfulness in athletes
  1. Tez No: 750355
  2. Yazar: GÜNGÖR DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada sporcularda zihinsel dayanıklılık ile bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen araştırmaya yaşları 18 ile 32 arasında değişen 167'si kadın 247'si erkek toplam 414 sporcu katılmıştır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”ve“Sporda Bilinçli Farkındalık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Zihinsel dayanıklılık açısından elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin cinsiyet, lisanslı olarak spor yapma ve milli sporcu olma durumu değişkenlerine göre farklılık göstermediği; yaş ve spor yılları ile anlamlı ilişki içinde olmadığı tespit edilmiştir. Buna karşılık zihinsel dayanıklılık düzeyinin spor branşı değişkenine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bulgular bilinçli farkındalık açısından değerlendirildiğinde; sporcuların bilinçli farkındalık düzeylerinin cinsiyet, lisanslı olarak spor yapma, milli sporcu olma durumu ve spor branşı değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği; yaş ve spor yılları ile anlamlı ilişki içinde olmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeyleri ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasında anlamlı ilişkinin olduğu ve bilinçli farkındalığın zihinsel dayanıklılığı yordadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; sporcularda zihinsel dayanıklılığın artmasında bilinçli farkındalığın rolünün olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the relationship between mental toughness and mindfulness in athletes. A total of 414 athletes, 167 female and 247 male, aged between 18 and 32, participated in the research conducted with the relational screening model. In the study, data are collected using“Personal Information Form”,“Mental Toughness Scale”and“Mindfulness Scale in Sports”. Descriptive statistics, independent groups t-test, Pearson correlation and Regression analyzes are used to evaluate the data. When the findings obtained in terms of mental toughness are evaluated; the mental toughness levels of the athletes do not differ significantly according to the variables of gender, licensed sports and being a national athlete (p>.05); it is determined that there is no significant relationship with age and sports years (p>.05). On the other hand, it is determined that the level of mental toughness shows a significant difference according to the sport branch variable (p.05); it is determined that there is no significant relationship with age and sports years (p>.05).