Bütünleşik iç kontrol sistemi etkinliğinin ölçülmesi ve örgüt kültürü ile ilişkisi: Turkuvaz görsel/işitsel medya uygulaması
Measuring the efficiency of the integrated internal control system and its relationship with organizational culture: Turkuvaz media television case
- Tez No: 750383
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmanın amacı, iç kontrol sistemi etkinliğinin ölçülmesini sağlamak ve örgüt kültürü ile arasında ilişki olup olmadığını Turkuvaz Görsel/İşitsel Medya üzerinden açıklamaya çalışmaktır. Çalışmada, iç kontrol sistemi etkinliği ile örgüt kültürüne yönelik algıların demografik özelliklere göre farklılık arzedip arzetmediğinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılan araştırmada vaka çalışması olarak Turkuvaz Medya'nın görsel/işitsel alanda yayın yapan mecraları incelenmiştir. Veriler anket tekniğiyle toplanmış, her iki kavram için oluşturulan anketler medya çalışanlarına e-posta yoluyla gönderilmiştir. Anket çalışması pozisyon farkı gözetmeksizin yönetici, ara kademe ve çalışanlara uygulanmış ve toplamda 309 adet geri dönüş sağlanmıştır. 5'li likert ölçeklemesine uygun anket verilerinin analizinde, tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik analizleri için Co. Alpha testi, uygunluk düzeyleri için Kolmogrov Smirnov testi, katılımcıların demografik özelliklerine göre incelenmesinde bağımsız t-testi ve Varyans analizi kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılarak, boyutlar arasındaki ilişkilerin incelenmesinde korelasyon, çoklu düzeylerdeki ilişkilerin incelenmesinde regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışma neticesinde; bütünleşik iç kontrol sisteminin bileşenlerinden kontrol ortamı boyutunun, örgüt kültürü ve iç kontrol sistemiyle pozitif yönlü ve güçlü düzeyde anlamlı ilişki gösterdiği, tüm kültür tiplerinin en fazla kontrol ortamından etkilendiği gözlemlenmiştir. Ayrıca Turkuvaz Görsel/İşitsel Medya'nın en gelişmiş kurumsal COSO bütünleşik iç kontrol modeli çerçevesinde etkin bir iç kontrol sistemine sahip olduğu ve kontrol faaliyetlerinin etkin şekilde kullanıldığı anlaşılmıştır. İç kontrol sisteminin en yüksek düzeyde ilişkiyi Hiyerarşi kültürü ile gösterdiği, ayrıca kurumda egemen kültürün Hiyerarşi olduğu, kurumun yüksek düzeyde bir örgüt kültürüne sahip olduğu görülmüştür. Demografik özelliklere göre kadın çalışanlarının örgüt kültürü ve iç kontrol sistemi algılarının erkeklerden daha yüksek düzeyde olduğu, ara kademe çalışanlar ile lisansüstü eğitime sahip çalışanların algılarının diğer pozisyon ve eğitim seviyelerinden düşük düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın ayrıca, şirketlerin iç kontrol yapılarını güçlendirmelerine ve güçlü bir örgüt kültürü inşa etmelerine yönelik odaklanmaları gereken hususlara bir farkındalık ve katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the effectiveness of the internal control system (ICS) and to explain whether there is a relationship between it and the organizational culture (OC) through the Turkuvaz Audio-Visual Media example. Additionally, another objective is whether the perceptions towards the effectiveness of the ICS and OC differ according to demographic characteristics. Quantitative research method was used in the study and the audio/visual broadcasting channels of TurkuvazMedia were selected as a case study. Data suitable for 5-point Likert scale were collected by survey technique and the questionnaires were sent to the staff via e-mail. A total of 309 feedbacks were received from the survey applied to managers, mid-levels and employees. SPSS 25.0 was used for data analysis. A wide variety of techniques including descriptive statistics, scale reliability Co.Alpha, Kolmogrov Smirnov test, independent t-test, variance/correlation®ression analyses were applied. It was concluded that the control environment dimension of integrated ICS, has a positive and strong significant relationship with the OC and ICS, and that all culture types are mostly affected by the control environment. it was revealed Turkuvaz Media has an effective ICS within the framework of the COSO and control activities are used effectively. We found that the ICS was associated with the Hierarchy culture at the highest level, the dominant culture in the organization was Hierarchy, and the business had a high level of organizational culture. According to demographic characteristics, female employees' perceptions of OC and ICS are higher than men's, and perceptions of mid-level employees and employees with graduate education are lower than other positions and education levels. Moreover, We hope that the study will raise awareness and contribute to the companies for strengthening their ICSs and building a strong organizational culture.