Minimal, düşük ve orta akım hızlı anestezi uygulamalarında peroperatif gelişen atelektazinin akciğer ultrason skoru kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of peroperative atelectasis in minimal, Low and medium flow anesthesia by lung ultrasound score
  1. Tez No: 750385
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN DİLEK OKYAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızda minimal, düşük ve orta akım hızlı anestezi uygulamalarında peroperatif gelişen atelektazinin akciğer ultrason skoru (LUSS) kullanılarak değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında septoplasti ve rinoplasti operasyonu uygulanacak, 18-55 yaş arası, ASA I-II risk grubunda 60 hasta dahil edildi. Rutin hemodinamik monitörizasyon ve anestezi indüksiyonunu takiben 10 dk boyunca taze gaz akımı 6 L/dk %50 O2 / %50 Hava (3/3 L/dk) ve %2 sevofluran ile sağlandı. Daha sonra hastalar minimal (Grup 1, 0.5 mL/dk, n=20), düşük (Grup 2, 1 L/dk, n=20) ve orta akım (Grup 3, 2 L/dk, n=20) hızlı olarak 3 gruba ayrıldı. Anestezi idamesi sevofluran ve remifentanil ile sağlandı.Tüm hastalara ait demografik ve hemodinamik veriler, sayısal değerlendirme ölçeği (NRS) ile analjezik ihtiyacı, sigara kullanımı, tüketilen sevofluran miktarı ile preoperatif (T0), entübasyon sonrası 10.dk'da (T1), cerrahi bitiminde son süturdan sonra akım hızları 4 L/dk ayarlanmadan önce (T2), ekstübasyon sonrası 30.dk'da (T3) zaman aralıklarındaki LUSS değerleri kaydedildi. Bulgular: Grup 1'de tüm ölçüm zamanlarında total LUSS değerlerinin bazal değerlere göre değişmediği (p>0.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate peroperative atelectasis in minimal, low and medium flow anesthesia using lung ultrasound score (LUSS). Materials and Methods: Sixty patients, aged between 18-55 years, with an ASA I-II risk group, scheduled for septoplasty and rhinoplasty under general anesthesia were included. Following the routine hemodynamic monitoring and anesthesia induction, fresh gas flow was provided for 10 minutes with 6 L/min %50 O2 / %50 Air (3/3 L/min) and %2 sevoflurane. Then, the patients were divided into 3 groups minimal (Group 1, 0.5 mL/min, n=20), low (Group 2, 1 L/min, n=20) and medium flow (Group 3, 2 L/min, n=20). Anesthesia was maintained with sevoflurane and remifentanil. All patients demographic and hemodynamic data, numerical evaluation scale (NRS), analgesic need, smoking, amount of sevoflurane consumption, and LUSS values were analyzed at time intervals [preoperative (T0), 10th minute after intubation (T1), at the end of the surgery before the flow rates are adjusted to 4 L/min after the last suture (T2), 30 min after extubation (T3)].Results: Total LUSS values did not change in Group 1 compared to baseline values at all measurement times (p>0.05).