The impact of refugee status on language and cognitivedevelopment: A comparative study
Mülteci olma durumunun çocukların dil ve bilişsel gelişime etkileri: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 750399
  2. Yazar: ÖZLEM YETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZGE, DR. CEYHAN TEMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüze kadar zorla yerinden edilme deneyimlerinin Suriyeli çocukların dil ve bilişsel gelişimini nasıl etkilediğine dair detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Alanyazındaki bu boşluğu doldurmak adına, alt-SES grubundan 25 tane Suriyeli mülteci çocuğun (9 yaş grubu) çalışan bellek, ketleme, kurulum değiştirme akıcı zeka ve kelime becerileri test edildi. Suriyeli çocukların puanları mülteci olmayan aynı yaştaki iki alt-SES kontrol grubuyla karşılaştırıldı: Türkçe tek dilli (N = 20) ve Arapça-Türkçe iki dilli azınlık (N = 30) çocuklar. Suriyeli çocuklar akıcı zeka becerilerinde her iki kontrol grubunun da gerisinde kaldı. Ayrıca iki dilli yaşıtlarından daha düşük işleyen bellek skoruna ulaştılar. Olumsuz yaşantıların ve zayıf okul öncesi eğitiminin Suriyeli çocukların bilişsel gelişimini olumsuz etkilediği gözlendi. Ancak, savaş mağduru çocuklar ile mülteci olmayan gruplar arasında diğer bilişsel beceriler bakımından bir fark görülmedi. Dil testlerinde Suriyeli çocuklar mülteci olmayan iki gruptan da daha dar bir Türkçe kelime haznesine sahipken, Arapça kelime haznesi bakımından iki dilli kontrol grubundan daha iyi bir performans sergiledi. Suriyeli çocuklar daha dengeli bir iki dillilik profile sergilemesine ragmen anadillerindeki (Arapça) performansları diğer iki grubun Türkçe performansından daha zayıftı. Genel olarak sonuçlar Suriyeli mülteci çocukların çalışan bellek, akıcı zeka ve anadillerinin zorla yerinden edilme deneyimlerinden olumsuz etkilenmesine rağmen Türkçe kelime becerileri geliştirebildiğini ve anadili Türkçe olan tekdilli çocuklarla tüm yürütücü işlev testlerinde bezer performans sergilediğini göstermektedir. Bu sonuç, Suriyeli dezavantajlı çocuklar için ikidilliliğin bilişsel bir koruyucu kalkan görevi gördüğünün ilk kanıtı niteliğindedir. Bu çalışma, ayrıca erken dönem çocukluk eğitiminin bilişsel gelişim üzerindeki önemini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
To this day, there is no detailed information on how experiences related to forced displacement affect cognitive and linguistic development of the Syrian refugee children. To address this gap in the literature, 25 low-SES Syrian refugee children (9-year-old) were tested for their working memory (WM), inhibitory control (IC), shifting, fluid intelligence abilities as well as vocabulary abilities. Their scores were compared with two low-SES non-refugee same-age control groups: Turkish monolinguals (N = 20) and Arabic-Turkish bilingual minorities (N = 20). Syrian children lagged behind both non-refugee groups in the fluid intelligence task. They also obtained poorer WM scores than their bilingual controls. Adverse experiences and poor pre-school education had negative effects on Syrian children's cognitive development. However, no further cognitive difference between this warn-torn group and the non-refugee children was observed. On language tests, Syrian children had a smaller Turkish vocabulary size than both non-refugee controls, but they outperformed their bilingual controls in Arabic. Although Syrian children draw a more balanced bilingual profile, their L1 (Arabic) skills were poorer than the control groups' Turkish skills. Overall results suggest that although Syrian children's WM, fluid intelligence abilities and L1 development were negatively affected by the forced displacement, they were able to develop Turkish vocabulary skills and match with Turkish monolinguals on all assessed EF measures. This is the first evidence suggesting that holding bilingual status may actually have created a cognitively protective shield for disadvantaged Syrian children. This study also highlights the significance of early childhood education for cognitive development.