İç mekan süs bitkisi olarak kullanılan Citrus spp. türleri anacı Poncirus trifoliata L.'nın in vitro çoğaltımı
In vitro propagation of Poncirus trifoliata L. used as rootstock for Citrus spp. in indoor ornamental plant
- Tez No: 750424
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Yapılan bu çalışmada, turunçgillerde kullanılan başlıca anaçlardan biri olan üçyapraklı portakal da denilen Poncirus trifoliata L. anacının in vitro çoğaltım protokolü oluşturulmuştur. Eksplant kaynağı olan bitkiye ait tek gözlü boğum parçalarının farklı konsantrasyonlarda (0.5-1.0-2.0 mg/l) BAP içeren MS besin ortamında kültüre alınmışlardır. Daha sonra 1.0 mg/l BAP içeren MS besin ortamında kültüre alınan eksplantlarda sürgün oluşumu ve kardeşlenme görülmüştür. Sürgünler köklendirilmek amacıyla 500 mL/l NAA ve 500 mL/l IBA içeren MS besin ortamında yeni bir kültüre aktarılmıştır. Köklendirme ortamında %30 oranında köklenme elde edilirken, köklü bitkiciklerin % 62 si dış koşullara alıştırılabilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, an in vitro propagation protocol of Poncirus trifoliata L. rootstock, which is also called trifoliate orange, which is one of the main rootstocks used in citrus, was created. Monocular node parts of the plant that is the source of explant were cultured in MS nutrient medium containing BAP at different concentrations (0.5-1.0-2.0 mg/l). Afterwards, shoot formation and tillering were observed in explants cultured in MS nutrient medium containing 1.0 mg/l BAP. The shoots were transferred to a new culture in MS nutrient medium containing 500 mL/l NAA and 500 mL/l IBA for rooting. While 30% rooting was achieved in the rooting medium, 62% of the rooted plantlets were acclimated to external conditions.