Evaluation of inequality constrained hypotheses using an akaike-type information criterion
Akaike tipi bilgi kriteri kullanarak eşitsizlik kısıtlı hipotezlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 750425
  2. Yazar: YASİN ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HERBERT J.A. HOIJTINK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uthrecht University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sosyal ve davranış bilimlerinde, teorilere ve araştırmacıların kendi beklentilerine ilişkin verilerdeki destek, eşitlik ve/veya eşitsizlik kısıtlı hipotezler değerlendirilerek ölçülebilir. Bu tez, bu hipotezleri çok geniş istatistiksel modeller, yani genelleştirilmiş lineer modeller (GLM'ler), genelleştirilmiş lineer mixed modeller (GLMM'ler), yapısal eşitlik modelleri (SEM's), ve çapraz tablolar altında değerlendirmek için GORICA adlı bir AIC tipi bilgi kriteri önermektedir. Eşitlik ve/veya eşitsizlik kısıtlı hipotezlerin değerlendirilmesi, değerlendirilen hipotezlerin belirlenmesinde kullanılan parametreler olan yapısal parametrelerin ve bunların kovaryans matrisinin tahminlerini gerektirir. Bölüm 2, yapısal parametrelerin ve bunların kovaryans matrisinin parametrik olmayan önyükleme (nonparametric bootstrapping) yöntemi kullanılarak GLM, GLMM ve SEM bünyesinde GORICA ile eşitlik ve/veya eşitsizlik kısıtlı hipotezlerin değerlendirilmesini detaylandırmaktadır.Bu bölümde, eşitlik ve/veya eşitsizlik kısıtlı hipotezler, yapısal parametreler üzerinde doğrusal kısıtlamalar içerir. Bölüm 3, GORICA kullanımını çapraz tablolardaki hücreler üzerinde doğrusal ve doğrusal olmayan kısıtlamalar hipotezleri değerlendirmek için uygulanabilecek şekilde genişletir. Bölüm 4, GORICA'nın eşitlik ve/veya eşitsizlik kısıtlı hipotezleri değerlendirmesini farklı bir bakış açısıyla detaylandırır. Bu bölümde, GORICA'yı kullanarak farklı çalışmalar arasında tekrarlama (replication) başarısını ölçmeye yönelik bir strateji sağladık. Değerlendirilen her bir hipotez için veri setindeki desteği ölçmek amacıyla orjinal çalışma ile tekrarlama çalışmaları boyunca aynı hipotezler değerlendirilir. Bölüm 5'te GORICA ile eşitllik ve/veya eşitsizlik kısıtlı hipotezleri değerlendirmek için parametrik olmayan önyükleme ile birlikte iki alternatif tahmin tekniği (yani, en çok olabilirlik tahmini ve Gibbs örneklemesi) uygulanmaktadır. GLM'ler, GLMM'ler ve SEM'lerin temsilcileri olarak sırasıyla Poisson regresyon modeli, çok katmanlı regresyon modeli ve yapısal eşitlik modeli için her bir tahminleme tekniği kullanılarak bir dizi hipotezden en iyi hipotezin seçilmesi açısından benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu bölümde, eşitlik ve/veya eşitsizlik kısıtlamalı hipotezler, yalnızca parametrik olmayan önyükleme tekniği kullanılarak fakat en çok olabilirlik ve Gibbs sampling kullanmadan, Bölüm 3'te sunulan GORICA'nın çapraz tablolar bağlamında kullanımını örneklendirmek için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the social and behavioral sciences, the support in the data regarding theories and researchers' own expectations can be quantified by evaluating (in)equality constrained hypotheses. This dissertation proposes an AIC-type information criterion named the GORICA to evaluate these hypotheses under very broad range of statistical models, that is, generalized linear models (GLMs), generalized linear mixed models (GLMMs), structural equation models (SEMs), and contingency tables. The evaluation of (in)equality constrained hypotheses requires the estimates of structural parameters which are the parameters that are used in the specification of the hypotheses under evaluation and their covariance matrix. Chapter 2 elaborates the evaluation of (in)equality constrained hypotheses using the GORICA for GLMs, GLMMs, and SEMs for which structural parameters and their covariance matrix are estimated using nonparametric bootstrapping. In this chapter the (in)equality constrained hypotheses contain linear restrictions on the structural parameters. Chapter 3 extends the use of the GORICA such that it can be applied to evaluate hypotheses in the context of contingency tables for hypotheses containing linear and non-linear restrictions on cell probabilities. Chapter 4 elaborates the GORICA evaluation of (in)equality constrained hypotheses on a different perspective. We provided a coherent strategy to quantify replication success across studies by evaluating (in)equality constrained hypotheses using the GORICA. The same set of hypotheses are evaluated across the original study and replication studies to quantify the support in the data sets for each hypothesis under evaluation. In Chapter 5 two more alternative estimation techniques (i.e., maximum likelihood estimation and gibbs sampling) together with nonparametric bootstrapping are applied in the GORICA to evaluate (in)equality constrained hypotheses. Similar results in terms of selecting the best in a set of hypotheses are obtained using each estimation technique for a poisson regression model, multilevel regression model, and structural equation model as being representatives of GLMs, GLMMs, and SEMs, respectively. In this Chapter (in)equality constrained hypotheses are also evaluated in the context of contingency tables but only using nonparametric bootstrapping and not using maximum likelihood estimation and gibbs sampling as an illustration of the GORICA presented in Chapter 3.