İstihbarata karşı koyma faaliyetleri kapsamında bir örnek olay incelemesi: Rubıcon Operasyonu
Within the scope of counterintelligence activities a case study: Operation Rubicon
  1. Tez No: 750429
  2. Yazar: SEMİH SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
“İstihbarata Karşı Koyma Faaliyetleri Kapsamında Bir Örnek Olay İncelemesi: Rubicon Operasyonu”adlı çalışmanın temel amacı, devletler açısından istihbarat toplama yöntemleri arasında önemli bir yere sahip olan sinyal istihbaratının sadece bir istihbarat toplama yöntemi olarak değil, aynı zamanda istihbarata karşı koyma faaliyetleri kapsamında kullanılması gerektiğini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında bahse konu hipotez, Rubicon Operasyonu'nun yapılandırılmış analiz teknikleri çerçevesinde çözümlenmesi ile desteklenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın diğer bir amacı, istihbarat analizcileri için büyük öneme sahip olan yapılandırılmış analiz tekniklerinin nasıl ve hangi durumlarda kullanılması gerektiğini açıklayarak literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmada bir örnek olay olarak Rubicon Operasyonu istihbarata karşı koyma faaliyetleri boyutu ile ele alınmıştır. Örnek olay incelemesi kapsamında tanımlayıcı analiz tekniklerinden“Temel Varsayımların Kontrolü”ve zıtlık analiz tekniklerinden“What If?”yöntemi kullanılmıştır. Bu sayede istihbarata karşı koyma faaliyetlerinin ve yapılandırılmış analizin önemi ortaya konularak sonraki araştırmacılara da yol gösterilmesi hedeflenmiştir. Akademik literatür incelendiğinde istihbarat, sinyal istihbaratı, istihbarat örgütleri ve istihbarata karşı koyma/ karşı istihbarat ile ilgili konularda temel referans kaynağı niteliğinde bir takım çalışmalara rastlanılsa da, halen yabancı literatüre göre epey geride kalındığı görülmektedir. Benzer şekilde istihbarat analizi, yapılandırılmış analiz teknikleri ve tarihteki önemli istihbarat olaylarının ele alındığı kaynakların da kısıtlı şekilde bulunduğu ve geliştirilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Çalışma kapsamında incelenen Rubicon Operasyonu'na dair ise, literatürde herhangi bir çalışma bulunmadığı görülmektedir. Söz konusu değerlendirmeler kapsamında, çalışmanın birinci bölümünde kavramsal açıdan istihbarat analizi ve analizin geleceği konuları incelenmiştir. İkinci bölümde, istihbarata karşı koymanın analiz ile ilişkisi ele alınmıştır. Son bölümde ise, Rubicon Operasyonu ve operasyonun Türkiye açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma kapsamında ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)'nın yayımladığı belge ve dökümanlardan faydalanılmıştır. Elde edilen veriler“Temel Varsayımların Kontrolü”ve“What If?”analiz yöntemleri çerçevesinde kullanılmış ve başta Türkiye olmak üzere diğer hedef devletlerin gelecekte karşılaşabilecekleri benzer vakalara karşı ne yapılabileceğine dair değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study called“A Case Study in the Scope of Counterintelligence Activities: Operation Rubicon”is to reveal that signal intelligence, which has an important place among intelligence collection methods for states, should not only be used as an intelligence collection method, but also within the scope of counter-intelligence activities. Within the scope of the study, the aforementioned hypothesis was tried to be supported by the analysis of the Rubicon Operation within the framework of structured analysis techniques. Another aim of the study is to contribute to the literature by explaining how and in which situations structured analysis techniques, which are of great importance for intelligence analysts, should be used. As a case study in the study, Operation Rubicon has been handled with the dimension of counter-intelligence activities. Within the scope of case study,“Checking Basic Assumptions”from descriptive analysis techniques and“What If?”from contrast analysis techniques. method has been used. In this way, it is aimed to show the importance of counterintelligence activities and structured analysis and to guide future researchers. When the academic literature is examined, although there are some studies that are the main reference source on intelligence, signal intelligence, intelligence organizations and counter-intelligence/counterintelligence, it is seen that they are still far behind compared to the foreign literature. Similarly, it is evaluated that intelligence analysis, structured analysis techniques and resources that deal with important intelligence events in history are limited and need to be developed. It is seen that there is no study in the literature regarding the Rubicon Operation, which was examined within the scope of the study. Within the scope of these evaluations, in the first part of the study, intelligence analysis and analyzer subjects were examined from a conceptual perspective. In the second part, the relationship between counterintelligence and analysis is discussed. In the last part, the Rubicon Operation and the operation's evaluation in terms of Turkey were made. Within the scope of the study, documents and documents published by the US National Security Agency (NSA) were used. The data obtained are“Checking the Basic Assumptions”and“What If?”It has been used within the framework of analysis methods and evaluations have been made about what can be done against similar cases that other target states, especially Turkey, may encounter in the future.