Sürdürülebilir kentsel dönüşüm kapsamındaki çalışmaların değerlendirilmesi: Bayrampaşa eski cezaevi alanı kentsel dönüşüm projesi örneği
Evaluation of study wi̇th sustainabi̇li̇te urban transformati̇on: Bayrampaşa old prison area urban transformation project sample
  1. Tez No: 750508
  2. Yazar: ALİ KABAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küreselleşme, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir kavram olup; insan yaşamının ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel ve çevre gibi pek çok alanında birçok değişime neden olmuştur. Özellikle küreselleşme ile birlikte ortaya çıkan eşitsizlik, kent yaşamına yansımış ve bu durum kentler üzerinde önemli etkiler meydana getirmiştir. Böylece zengin kentli kendisine merkezden uzakta bir yaşam alanı oluşturmaya başlarken, yoksul kesim kent etrafında yapılaşmış gecekondu alanlarında barınma sorununu çözmeye çalışmıştır. Kentlere olan yoğun ilgi yerleşim alanlarının yaşam koşullarına da bağlı olarak zaman içerisinde değişmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu durum kentlerdeki belirli alanların ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşullarının sürekli iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yönünde bir takım çalışmaları beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda günümüzde Türkiye'de yerleşim alanlarındaki çarpık kentleşmeye neden olan unsurların yok edilmesi ve kent yaşamının daha rahat bir hale gelebilmesi için kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanmıştır. Bu çalışmada Bayrampaşa'da gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları ile dönüşüm çalışmalarının sürdürülebilir kentsel dönüşüm ilkelerine uygunluğu incelenmektedir. Çalışmada ayrıca Türkiye'de son yıllarda gelişmeye başlayan yeni bir kavram olan sürdürülebilir kentsel dönüşümün pratikte uygulamadaki eksikliklerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a widely used concept; It has caused many changes in many areas of human life such as economic, political, social, cultural and environmental. Inequality, especially with globalization, has been reflected in urban life and this has had significant effects on cities. Thus, while the rich city began to create a living space away from the center, the poor tried to solve the housing problem in the slums built around the city. The intense interest in the cities makes it obligatory for the settlements to change over time depending on their living conditions. This situation brings with it a number of studies to improve the economic, social, physical and environmental conditions of certain areas in cities. In this context today, urban transformation in Turkey has gained speed in order to make the destruction of the elements that cause unplanned urbanization and more comfortable life in the urban settlement area. In this study, the compatibility of urban transformation studies and transformation studies with sustainable urban transformation principles in Bayrampaşa is examined. also began a new concept of sustainable development in recent years in Turkey are studied to determine what is happening in practice the lack of application in the study of urban transformation.