Firmaların etkinliğinin kurumsal yönetim derecelendirme notları kullanılarak değerlendirilmesi: BIST 100 örneği
Evaluation of the efficiency of companies using corporate governance rating notes: The case of BIST 100
  1. Tez No: 750525
  2. Yazar: EZGİ ECEM OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kurumsal Yönetim Derecelendirmesi, bir işletmenin kurumsal yönetim uygulamalarının benimsenmesine ilişkin bir görüştür. Paydaşlara kurumun kurumsal yönetim uygulamalarının düzeyi hakkında bilgi verir. Kurumsal kuruluşların, kurumsal yönetişimlerinin kalitesi ve kapsamı hakkında bağımsız ve güvenilir bir değerlendirme elde etmelerini temin eder. Bu çalışmada, BIST 100 kurumunun kurumsal yönetim ilkelerine uygulama düzeyini temsil eden kurumsal yönetim derecelendirmesi kullanılarak firma etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda belirlenen girdi ve çıktı bileşimi için kurumsal yönetim endeksine giren 33 şirketi etkinlik açısından sıralanmıştır. Ayrıca, pandemi öncesi (2017) ve pandemi dönemi (2020) için şirketlerin etkinlik durumlarının nasıl değiştiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar pandemi döneminin kurumsal yönetim skorlarını düşürdüğünü, etkinlik oranlarını azalttığını ortaya koymuştur. Bir başka ifadeyle, Türkiye için krizlerin daha kolay atlatılması avantajı maalesef gerçekleşmemiştir. Bunun arkasında yatan nedenin, ekonomi içindeki olumsuz gelişmeler olduğu değerlendirilmiştir. Bunun yanında gerek söz konusu olumsuzluklar gerekse pandemi koşulları şirketleri sıkıntılı bir sürece sokmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate Governance Rating is a view of a business's adoption of corporate governance practices. It provides stakeholders with information about the level of corporate governance practices of the organization. It ensures that corporate organizations obtain an independent and reliable assessment of the quality and scope of their corporate governance. In this study, it is aimed to evaluate the efficiency of the firm by using the corporate governance rating, which represents the application level of the BIST 100 institution to the corporate governance principles. For the input and output composition determined in this context, 47 companies included in the corporate governance index are listed in terms of efficiency. In addition, it has been determined how the activity status of companies has changed for the pre-pandemic (2018) and pandemic period (2020). The results obtained revealed that the pandemic period decreased the corporate governance scores and decreased the efficiency rates. In other words, the advantage of overcoming the crises more easily for Turkey, unfortunately, did not materialize. It has been evaluated that the reason behind this is the negative developments in the economy. In addition, both the aforementioned negativities and the pandemic conditions have put companies in a troubled process.