Erken çocukluk döneminde çocukların erken geometri becerilerini kazanmalarında sınıf dışı etkinliklerin etkisi
The effect of outdoor activities on children's earning geometry skills in early childhood period
  1. Tez No: 750526
  2. Yazar: AYŞEGÜL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILMAZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken çocukluk döneminde çocukların erken geometri becerilerini kazanmalarında sınıf dışı etkinliklerin etkisini incelemektir. Çalışmada karma yöntem benimsenmiştir. Karma yöntemin kullanıldığı araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise çocuklara yarı yapılandırılmış gözlem formu ve gözlem kayıtları yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Mersin ili Tarsus ilçesinde dezavantajlı bölgedeki resmi bir ilkokulun anasınıflarına devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Bu ilkokuldaki anasınıflarından biri deney grubu, diğeri kontrol grubunu oluşturmakta olup deney grubuna 20 çocuk, kontrol grubuna 20 çocuk olmak üzere toplam 40 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada deney grubuna geometrik şekil kavramlarının öğretimi için, önceden hazırlanan“Sınıf Dışı Geometrik Şekil Kavramları Eğitim Etkinlikleri”araştırmacı tarafından uygulanırken, kontrol grubuna günlük eğitim akışı içerisindeki etkinlikler dışında başka bir eğitim uygulanmamıştır. Deney grubuna sınıf dışı etkinlikler uygulanırken araştırmacı tarafından gözlem yapılmıştır. Deney grubunda uygulanacak olan eğitim etkinlikleri 12 hafta boyunca haftada iki gün olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerini toplamak için“Erken Geometri Beceri Testi”deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz tekniğiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda sınıf dışı geometri şekil kavramları eğitim etkinlikleri uygulanan deney grubundaki çocukların, geometrik şekil kavramlarını öğrenme başarısında, kontrol grubundaki çocuklara göre anlamlı bir farklılık olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularına göre deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu ve bu farklılığın doğal alan, tarihi mekan ve atölyeler gibi sınıf dışı uygulama alanından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Araştırmada toplanan nitel verilerin nicel sonuçları desteklediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of out-of-class activities on children's acquisition of early geometry skills in early childhood. Mixed method was adopted in the study. In the quantitative dimension of the research in which mixed method was used, a quasi-experimental research model with pretest-posttest control group was used. In the qualitative aspect of the study, semi-structured observation forms and observation records were made for the children. The sample of the study consists of children attending the kindergartens of a public primary school in the disadvantaged region in Tarsus, Mersin. One of the kindergartens in the primary school is the experimental group and the other is the control group. The sample of the study consists of 40 children who are 20 of them in the experimental group and 20 of themin control group. In the study,“Outdoor Geometric Shape Concepts Educational Activities”were applied by the researcher for the teaching of geometric shape concepts to the experimental group, while no other training was applied to the control group other than the activities in preschool education. While outdoor education activities were applied to the experimental group, observations were made by the researcher. The educational activities to be applied in the experimental group were carried out for 12 weeks, two days a week. In order to collect the research data, the“Early Geometry Skill Test”was applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test. The quantitative data obtained in the research were analyzed using the SPSS package program. Qualitative data were evaluated with descriptive analysis technique. As a result of the research, it was revealed that there was a significant difference in the success of learning geometric shape concepts of the children in the experimental group, in which outdoor geometry and shape concepts were applied, compared to the children in the control group. According to the research findings, it was determined that there was a significant in favor of the experimental group and this difference was caused by the application at area outdoor education such as natural areas, historical places and workshops. It was determined that the qualitative data collected in the research supported the quantitative results.