Bir uluslararası güvenlik sorunu olarak iklim değişikliğinin Afrika'da Sahel bölgesine etkileri
The effects of climate change as an international security problem on the Sahel region in Africa
- Tez No: 750563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELİN SARI ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sahra-altı Afrika'da yer alan, Senegal'den Kızıldeniz'e kadar uzanan Sahel bölgesi, jeopolitik konumu, zengin yer altı kaynakları ve dış yatırım çekme potansiyeliyle küresel rekabetin odağındadır. Sahel, terörizm, iç isyanlar, insani krizler, salgın hastalıklar, kıtlık, az gelişmişlik ve yaygın yoksulluk gibi faktörlerle uluslararası politikada genişçe yer bulmaktadır. 1970'lerden bu yana bölgede öne çıkan en ciddi konulardan biri ise iklim değişikliğidir. Bilimsel araştırmalar, Sahel'in küresel ortalamadan 1,5 kat daha hızlı ısındığını belirterek iklimin gelecek yıllarda daha çok değişeceğini tahmin etmektedir. Bu tez, tehdit çarpanı olarak nitelendirilen iklim değişikliğinin bölgenin karşı karşıya olduğu sorunları derinleştirdiği iddiasındadır. İklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık, sel ve yağış düzensizliği gibi anormal hava koşulları, üretimin azalmasına ve ekonominin gerilemesine yol açmaktadır. İklim değişikliği, yaşam koşullarının büyük ölçüde tarıma bağlı olduğu bölgede, gıda güvensizliği, iklim göçü ve çatışma ile sonuçlanmaktadır. Bu tez, bahsi geçen durumların insani, ulusal ve uluslararası güvenliği tehdit edip bölgesel ve uluslararası düzene ilişkin birçok risk barındırdığını öne sürmektedir. Çalışma konuya ilişkin verileri değerlendirerek bölgedeki sorunlara modern uluslararası güvenlik yaklaşımları çerçevesinde, kapsamlı ve bütünleşmiş bir bakış açısı getirmektedir. Böylece Türkçe literatüre özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Sahel Region, located in Sub-Saharan Africa and extending from Senegal to the Red Sea, is a center of global competition due to its geopolitical location, rich underground resources and potential of attracting foreign investment. Sahel takes place widely in international politics because of the factors such as terrorism, internal rebellions, humanitarian crises, epidemics, famine, underdevelopment and widespread poverty. One of the most important issues in the region since the 1970s is climate change. Scientific studies indicate that the climate in Sahel is warming 1.5 times faster than the global average and is expected to change more in the future. This thesis claims that climate change, described as a threat multiplier, deepens the problems facing the region. Abnormal weather conditions such as droughts, floods and rainfall irregularities caused by climate change lead to reduction in production and a decline in the economy. Climate change results in food insecurity, climate migration and conflict in the region, where living conditions are largely dependent on agriculture. This thesis argues that the aforementioned situations endanger humanitarian, national and international security and contains many risks to the regional and international order. By evaluating the data on the subject, this study brings a comprehensive and integrated perspective to the problems in the region within the framework of modern international security approaches. Thus, it aims to present an original contribution to Turkish literature.