Annelerde ebeveynlik rolüne ilişkin kendilik algısı ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki
The relationship between mothers and self-perceptions regarding the role of parenting and childhood trauma
- Tez No: 750575
- Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmada annelerde ebeveynlik rolüne ait kendilik algıları ile çocukluk döneminde travmatik yaşantılar arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Demografik verilerde, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, ilk evlenme yaşı, medeni durum, çocuk sayısı, annenin bebeklik döneminde bakımının büyük ölçüde kimde olduğu, daha önce kendisi ile ilgili psikolojik yardım alma, daha önce çocuğu ile ilgili psikolojik yardım alma durumlarına yer verilmiştir. Veriler çevrimiçi olarak Google form aracılığı ile toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak“Çocukluk ağı Travmaları Ölçeği (CTQ) ”ve“Ebeveynlik Rolüne Ait Kendilik Algısı Ölçeği (ERKA)”kullanılmıştır. Katılımcılar 18-65 yaş arası kadınlardan oluşturulmuştur. Katılımcıların yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, ilk evlenme yaşı, medeni durum, çocuk sayısı, annenin bebeklik döneminde bakımının büyük ölçüde kimde olduğu, daha önce kendisi ile ilgili psikolojik yardım alma, daha önce çocuğu ile ilgili psikolojik yardım alma durumlarına göre gruplandırılmıştır. Bu gruplandırmalar ölçekler ile beraber analiz edilmiştir. Verilerin analizi IBM SPSS 25 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, Brown-Forsythe, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis, Pearson ve Spearman Korelasyon analizleri yapılmıştır. Analizlerin sonucunda bazı demografik değişkenler ile ölçeklerin alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. İki ölçeğin alt boyutları arasında da bazı anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationships between self-perceptions of the parenting role in mothers and traumatic experiences in childhood were examined. Demographic data included age, education level, employment status, age at first marriage, marital status, number of children, who took care of the mother during infancy, getting psychological help before, and getting psychological help for her child before. Data was collected online with the help of Google form.“self-perception of parental Role scale”and“Childhood Trauma Questionnaire”were used as data collection tools. Participants consisted of women between the ages of 18-65. Participants were grouped according to their age, education level, employment status, age at first marriage, marital status, number of children, who took care of the mother during infancy, receiving psychological help before, and receiving psychological help for her child before. These groupings were analyzed together with the scales. Data analysis was done using IBM SPSS 25 program. In the analysis of the data, independent groups t-test, ANOVA, Brown-Forsythe, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis, Pearson and Spearman Correlation analyzes were performed. As a result of the analyzes, a significant relationship was found between some demographic variables and the sub-dimensions of the scales. Some significant results were also obtained between the sub-dimensions of the two scales.