Suriyeli mültecilerde psikolojik yardım arama davranışlını etkileyen faktörler ve damgalanma ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between factors affecting psychological help seeking behavior and stigma in Syrian refugees
  1. Tez No: 750687
  2. Yazar: AMİNE ZEYNEP MISIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Suriye'de yaşanan savaş dolayısıyla Türkiye'ye göç eden mültecilerde ruhsal sıkıntılar ve psikolojik yardım arama ile damgalanmanın arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki araştırmamızda, veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Dass 21 Ölçeği, Psikolojik Yardım Arama Ölçeği (ATSPPH) ve Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama Ölçeğinin Arapça versiyonları çevrimdışı ortamda uygulanmıştır. Katılımcıların yaşı 18-65 ile arasında sınırlandırılmış olup 254 öğrenciye ulaşılmıştır. Örneklemin grubu 179 (%74)'i kadın ve 63 (%26)'ü erkekten oluşmaktadır. 12 atılımcı cinsiyetlerini belirtmemiştir. Araştırma sonucunda psikolojik yardım arama, damgalanma ve psikopatolojik rahatsızlıklar arasında istatiksel açıdan negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Psikolojik yardım alma ile damgalanma arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Buradan hareketle, mültecilerde savaş sonrası artan psikolojik sıkıntıların yeni bir ülkeye adaptasyon sürecinde daha da yoğun gözlemleneceği bilgisi dikkat çekmektedir. Bu sebeple, karar alıcıların ve akademisyenlerin psikolojik destek çalışmalarının efektif hale gelmesine yönelik çalışmalarını arttırmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between psychological distress and seeking psychological help and stigmatization in refugees who migrated to Turkey due to the war in Syria. In this cross-sectional study, the Arabic versions of the Sociodemographic Information Form, Dass 21 Scale, Psychological Help Seeking Scale (ATSPPH), and Self-stigmatization for Psychological Help-Seeking Scale were applied offline as data collection tools. The age of the participants was limited between 18-65. Totally, 254 students were reached. The sample group consisted of 179 (74%) women and 63 (26%) men. 12 participants did not specify their gender. As a result of the research, a statistically negative and significant relationship was found between seeking psychological help, stigmatization and mental distress. There was no significant relationship between psychological help and stigmatization. From this point of view, it is noteworthy that the increasing psychological distress in refugees after the war will be observed more intensely during the adaptation process to a new country. For this reason, it is recommended that decision makers and academicians increase their efforts to make psychological support studies effective.