Almanya Kosova ilişkilerinde 'Sivil güç'ün rolü: Kültürel işbirliği ve eğitim alanları özelinde bir inceleme
The role of 'Civil power' in Germany-Kosovo relations: Evaluation of cultural cooperation and education areas
- Tez No: 750686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, giriş ve sonuç bölümleri dışında Alman Dış Politikasını incelemek için gerekli alt yapıyı sağlayan kavramsal çerçevenin çizilmesi, Dış Politika Yapım Süreçleri ve Aktörleri, Almanya Kosova İlişkileri ve bir“Sivil Güç”olarak Almanya'nın Kosova'daki politikalarından oluşmktadır. Çalışma, Almanya'nın Batı Balkanlardaki ülkeler ile uzun bir geçmişe sahip olması ve özellikle 1990 sonraası süreçte Yugoslavya'nın yıkılmasının ardından bölgenin kendisini içinde bulduğu kriz ortamı ile birlikte daha yön belirleyici bir hale gelmesini ve bu süreçte bir Sivil Güç olarak üstlendiği rolü incelemektedir. Özellikle Bosna Savaşı ve 1998 NATO Müdahalesi, Balkanlar üzerinde uygulanacak her türlü dış politika uygulaması Alman kamuoyunda yoğun olarak şekilde tartışılmıştır. Tarihsel olarak bakıldığında, Almanya, kimi zaman bir Zentralmacht- Realist politikalar etkisinde hareket eden bir devlet, kimi zaman bir Handelsmacht- Ticari politikalarını önceleyen bir devlet, kimi zaman ise bir Zivilmacht- Sivil güç öne çıktığı görülmektedir. Buna bağlı olarak da Bismarck Dönemi Almanyası'nın Real-politik duruşundan, Merkel Almanyası'nın hukuk ve Uluslararası Örgütler ile işbirliğini önemseyen duruşuna uzanan bir çizgi bulunmaktadır. Çalışma bu yüzden öncelikle bu geçişin hangi kavramsal çerçevede nasıl tezahür ettiğine değinmesinin ardından, Alman Dış Politikasının yapım süreçlerine odaklanmaktadır. Dış Politikadaki tarihsel dönüşüm ve dış politikayı kurgulayan ve uygulayan aktörler detaylı olarak incelenmiş ve bu aktörlerin Kosova'daki uygulamaları çalışmanın bir verisi olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla Almanya ve Kosova arasındaki ikili ilişkilerin tarihsel gelişimi, Batı Balkanlarda Yugoslavya'nın dağılması ile başlayan sürecin nasıl yönetildiği, Kosova ile Almanya arasında bu süreçte ve 1998-1999 NATO Müdahalesi süreci ile Bağımsızlık sonrası süreçte gelişen ikili ilişkiler incelenmiştir. Bu süreçte tez, kültürel ve eğitim alanlarındaki ilişkilerin Sivil Güç prensibine göre daha öne çıkması hipotezinden yola çıkmış, ancak özellikle kalkınma yardımları ve alt yapıya yapılan destekler ile birlikte istihdam alanında gerçekleştirilen desteklerin de eğitim ve kültür alanını destekleyerek daha geniş bir çerçevede hareket alanı belirlendiğini ortaya koymuştur. Almanya'nın benimsemiş olduğu bu yaklaşım, askeri gücün Kosova'da bulunması ve nasıl sınırlandırıldığı, dış politikanın diğer aktörlerinin hangi işbirliği alanlarında nasıl hareket ettiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research consist of four main parts apart from the introduction and conclusion sections; a conceptual and comprehensive theoretical framework to evaluate German Foreign Politics, Foreign Policy Making Processes and Actors, Kosova- Germany Realitons and Germany's stance in Kosova as a“ Civiliain Power”. The study focuses on the fact that Germany has a long historical stand with the Balkan countries especially the Western Balkans where Germany had to step up in order to bring order to the region where after the fall of Yugoslavia in the 1990's a more volatile environment had even Germany use the military apparatus. The German Public also discussed the foreign policiy implementations to be performed in the region quite heavily during the Bosnian War. While historically Germany has sometimes positioned itself as a Zentralmacht-a state that acts under the influence of Realist policies, sometimes as a Handelsmacht- a state that prioritizes commercial policies, and sometimes as a Zivilmacht-Civilian power. Accordingly, there is a line extending from the Realpolitik stance of Germany during the Bismarck Era to the stance of Merkel Germany that attaches importance to the law and cooperation with International Organizations. To explain this transition, the study focuses on the formulation process of German Foreign Policy, with the help of the conceptual framework. The historical transformation in foreign policy and the actors who construct and implement foreign policy are examined in detail and the practices of these actors in Kosovo are evaluated as data of the study. For this purpose, the historical development of bilateral relations between Germany and Kosovo, the process that started with the disintegration of Yugoslavia in the Western Balkans, and the bilateral relations between Kosovo and Germany during and after the 1998-1999 NATO Intervention process as well as the post-independence period were examined. The work set out from the hypothesis that the relations in the fields of culture and education are more prominent because of Germany using the principle of Civilian Power, but it has revealed that the support provided in the field of business, with the development aid and infrastructure support, also endorses the fields of education and culture and allows for a wider range of action. The approach adopted by Germany even explains the presence of military power in Kosovo for it was limited.