Yapım işi ihalelerinde yaklaşık maliyet hesaplama hataları ve teknik şartnamelerdeki uyuşmazlıklar üzerine bir araştırma
A research on approaching cost calculation errors and disputes in technical specifications in construction work
- Tez No: 750690
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapım işi ihalelerinde başlangıç safhasında gizli ihale bedelinin belirlendiği yaklaşık maliyet hesaplamaları projenin uygun bütçede tamamlanması adına oldukça önem arz etmektedir. Yapım işleri veya mal ve hizmet alımına yönelik ihale yapılmadan önce ilgili kamu kurumlarınca katma değer vergisi hariç olmak üzere hazırlanan yaklaşık maliyet hesapları ilgili projenin ilk keşfi yapıldıktan sonra belirlenen hususlara dayalı hesaplamalar sonucunda bazı programlar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık maliyetin ilgili projede öngörülen maliyetleri kapsadığı ve kesin gerçekleşen maliyetler olmadığı hususu göz önüne alındığında; yaklaşık maliyet, kamu zararının önüne geçilmesi ve kamu yararı güdülmesi argümanlarına odaklanılması hususunda oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır. Bir başka ifadeyle yaklaşık maliyetin isminden anlaşılacağı üzere net bir sonuca varılması mümkün olmayan ve keşifte belirlenen öngörülere dayalı maliyetlerin en uygun seviyede belirlenmesi hedefi, kamu yararını gözeten ve kamu zararı riskinin azaltılmasını sağlayan stratejik bir kazanım sağlamaktadır. Yapım işlerinde ihale sürecinin başarısını etkileyen bir diğer husus ise teknik şartnamelerdir. Yapım işlerinde genel teknik şartnameye ek olarak her bir proje özelinde farklı teknik şartnameler hazırlanmaktadır. Bu tez kapsamında, yaklaşık maliyet hesaplanırken yapılan hataların ve teknik şartnamelerin yapım işleri ile uyuşmazlığı üzerine araştırma yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In construction work biddings, at the initial phase, approximate cost calculations, in which the hidden tender price is identified, are extremely significant for the completion of the project within the appropriate budget. Approximate cost calculations prepared by relevant public institutions, excluding value added tax, is carried out through some programs as a result of calculations based on the issues determined after the first budget estimation of the relevant project before the tender for the construction works or the procurement of goods and services. Approximate cost is in a remarkably important position to focus on the arguments of public loss prevention and public interest promotion considering the fact that the approximate cost includes the costs foreseen in the relevant project and are not exact actual costs. In other words, the aim of determining the costs at the most appropriate level based on the predictions determined in the budget estimation, where it is not possible to reach a clear conclusion, as the name suggests, provides a strategic gain that pays regard to the public interest and reduces the risk of public loss. Another issue affecting the success of the bidding process in construction works is the technical specifications. In addition to the general technical specifications for construction works, different technical specifications are prepared for each project. In this direction, within the scope of this thesis, it is aimed to do research on errors and discrepancy of technical specifications with construction works while calculating the approximate cost.