Çocukluk çağı travmalarının hemşirelerde iş doyumu, hemşire-hemşire işbirliği ve hasta bakım kalitesi ile ilişkişi
The relationship of childhood trauma with job satisfaction, nurse-nurse collaboration and patient care quality in nurses
  1. Tez No: 750691
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı travmaları ile hemşire iş doyumu, hemşire-hemşire iş birliği ve hasta bakım kalitesi arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmış olan kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Bu çalışmanın örneklemini, Kahramanmaraş ili içerisinde bulunan Necip Fazıl Şehir Hastanesi; Necip Fazıl Şehir Hastanesi Ana Hizmet Binası, Yörük Selim Ek Hizmet Binası, Kadın Doğum Ve Çocuk Hastanesi Ek Hizmet Binası ve Yörük Selim Ek Hizmet Binası'na bağlı Fizik Tedavi Ek Hizmet Binası, Hemodiyaliz Ünitesi Ek Hizmet Binası, TRSM Ek Hizmet Binası ve Evde Sağlık Hizmetleri Ek Hizmet Binası'nda çalışan 517 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanmasında; Kişisel Veri Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Hemşire-Hemşire İş Birliği Ölçeği (HHİÖ) ve Hemşire İş Doyum Ölçeği (HİDÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden hemşirelere çalışma koşulları göz önünde bulundurularak yüz yüze ya da çevrimiçi yöntemini kabul etme durumlarına göre web tabanlı ya da yüz yüze olarak veriler toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamasının 35,66±7,93 olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, Toplam CTQ-33 puan ortalamasının 48,21±15,50; HHİÖ toplam puan ortalamasının 75,39±13,30; HİDÖ ortalamasının 91,10±19,13; Hasta Bakım Kalitesi ortalamasının 7,01±2,13 (1-10 arası skorlama) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional, descriptive and relationship-seeking study conducted to determine the relationship between childhood traumas and nurse job satisfaction, nurse-nurse cooperation and patient care quality. Necip Fazıl City Hospital located in Kahramanmaraş; Necip Fazıl City Hospital Main Service Building, Yörük Selim Additional Service Building, Gynecology and Children's Hospital Additional Service Building and Physiotherapy Additional Service Building affiliated to Yörük Selim Additional Service Building, Hemodialysis Unit Additional Service Building, TRSM Additional Service Building and Home Health Care Its services consisted of 517 nurses working in the Additional Service Building. Personal Data Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Nurse-Nurse Collaboration Scale (NNCS) and Nurse Job Satisfaction Scale (HISS) were used to collect data in the study. Web-based or face-to-face data were collected from the nurses who accepted to participate in the study, considering their working conditions and accepting the face-to-face or online method. SPSS Statistics 22 program was used to evaluate the data. The mean age of the participants was found to be 35.66±7.93. According to the results of the study, the total CTQ-33 mean score was 48.21±15.50; The total mean score of NNCS was 75.39±13.30; The mean of HISS was 91.10±19.13; The mean patient care quality was found to be 7.01±2.13 (scoring between 1-10).