Sürdürülebilir etkinlik yönetim sistemi uygulaması (Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor örneği)
Sustainable event management system application (Kocaeli Metropolitan Municipality Kağıtspor example)
- Tez No: 750778
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOLAYİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmada, spor kulübünün sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir etkinlik yönetim sistemi ile ilgili farkındalığının ölçülmesi, mevcut durumun analizi, değerlendirilmesi, sürdürülebilirlik stratejisi ile Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ışığında, sürdürülebilirlik yol haritasının oluşturulması ve mevcut durumun iyileştirilmesi amaç edinilmiştir. Araştırma nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bir karma yöntem araştırmasıdır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden sıralı araştırıcı tasarım takip edilmiştir. Araştırmanın nitel bölüm çalışma grubu KBB Kağıtspor Kulübü yönetici ,antrenör ve koordinatörlerinden oluşmaktadır. Örnekleme yöntemi benzeşik durum örneklemesidir. Araştırmanın nicel bölümünde evreninin tamamına ulaşılmış, tam sayım yapılmıştır. Araştırmaya 18 yaş üstü, 233 sporcu, 102 antrenör katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sürdürülebilir Etkinlik Farkındalık Ölçeği”(SEFÖ) kullanılmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Nitel verilere MAXQDA 2020 nitel veri analiz programından faydalanılarak betimsel analiz tekniği uygulanmıştır. Nicel araştırma verileri ise SPSS 25 paket programı ile betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri ile çözümlenmiştir. Ayrıca, normallik testinden, Levene homojenlik testinden ve Post Hoc testlerinden Tukey ve Tamhane testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; yaş değişkeni ve kişisel gelir değişkeni ile tüm ölçek alt boyutları arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Unvan değişkenine göre, antrenörlerin sürdürülebilir etkinlik farkındalıklarının daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to measure the awareness of the sports club about sustainability and sustainable event management system, to analyze and evaluate the current situation, to create a sustainability roadmap in the light of the sustainability strategy and the United Nations 2030 Sustainable Development Goals and to improve the current situation. The research is mixed-method research in which qualitative and quantitative research methods are used together. In the study, the sequential exploratory design from mixed-method patterns was followed. The qualitative section study group of the research consists of the KBB Kagitspor Club managers, coaches and coordinators. The sampling method is analogous situation sampling. In the quantitative part of the research, the entire universe was reached and a complete count was made. 233 athletes and 102 coaches over the age of 18 participated in the research. In the study,“Sustainable Event Awareness Scale”(SEAS) was used as a data collection tool. Qualitative data was obtained through the semi-structured interview form. Using the MAXQDA 2020 qualitative data analysis program, the descriptive analysis technique was applied to the qualitative data. Quantitative research data were analyzed by the SPSS 25 package program with descriptive statistics, independent groups t-test, one-way variance analysis, Pearson and Spearman correlation analysis. In addition, the normality test, Levene homogeneity test, and Tukey and Tamhane tests as Post Hoc tests have been utilized. When the research findings are examined; Positive and significant relationships were found between the age variable, personal income variable and all scale sub-dimensions. According to the title variable, it was found that coaches' awareness of sustainable activities was higher.