Hukuk devleti ilkesi kapsamında olağanüstü hâl ve Türkiye'de olağanüstü hâl rejimi
State of emergency within the rule of law principle and the emergency regime in Turkey
- Tez No: 750800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRDEN GÜNGÖREN BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Devletin varlığını tehdit eden ve olağan hukuk kurallarıyla üstesinden gelinmesi mümkün olmayan olaylarla karşılaşılması durumunda; hızlı bir şekilde gereken tedbirlerin alınabilmesi için yürütme organına geçici ve istisnai nitelikte bazı hukuki yetkilerin tanınması zorunluluğu doğmaktadır. Anılan bu yetkilerin, yalnızca olağanüstü dönemlerde ve olağanüstü hâlin gerektirdiği konularla ilgili kullanılması gerekirken; uygulamaya bakıldığında istisnai yetkilerin olağanlaştığı ve kişi haklarına keyfi müdahalelerin söz konusu olduğu görülmektedir. Ancak, modern hukuk devletlerinde, olağanüstü hâl rejimleri de birer hukuk rejimidir. Dolayısıyla, olağanüstü dönemlerde de hukuk devleti ilkesinin muhafaza edilmesi bir zorunluluktur. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde hukuk devleti kavramı detaylı bir şekilde açıklanmış; ikinci bölümünde ise olağanüstü hâl uygulamaları ile hukuk devleti ilkesinin etkileşimi, 1982 Anayasası hükümleri çerçevesinde Türkiye örneği üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Events that put the existence of a state in danger and cannot be resolved through the normal legal processes require granting temporary and exceptional legal powers to the executive branch for necessary measures to be taken rapidly. Despite the fact that the aforementioned authorities should only be used in states of emergency and in response to the necessities caused by the state of emergency, it is observed that these exceptional authorities have become common, putting individual rights at risk. However, in the modern states that accepts the rule of law, state of emergency regimes are eventually legal regimes. For this reason, in states of emergency, it is obligatory to preserve the principle of the rule of law. Therefore, in the first chapter of the study the concept of the rule of law is explained in detail; and in the second chapter the interaction between the state of emergency practices and the principle of the rule of law is examined through the Turkey within the framework of the provisions of the Constitution of 1982.