A dynamic capacitated facility location and network design problem with capacity expansion for wastewater treatment networks
Atık su arıtma ağları için kapasite genişletmeli dinamik kapasiteli tesis yerleşimi ve ağ dizaynı problemi
  1. Tez No: 750890
  2. Yazar: SEYDA ALPEREN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA MELEK BAŞAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGUN FATİH DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hızla değişen dünyamızda özellikle nüfus ve sanayileşme faaliyetlerindeki artış, atık su üretiminde de ciddi artışları beraberinde getirmekte; bu da üretilen atık suların etkin bir şekilde arıtılması problemini doğurmaktadır. Bu nedenle, etkili atık su arıtma ağlarının geliştirilmesi, çevresel sürdürülebilirliği sağlamak adına hayati bir önem arz etmeye devam etmektedir. Bu bağlamda, sınırlı kaynakların en iyi şekilde kullanılması amacıyla, atık su arıtma tesisleri en uygun yerlerde konumlandırılmalı, atık suyun taşınımı için gerekli şebeke de en az maliyetle geleceğe dönük ihtiyacı da karşılayacak şekilde tasarlanmalıdır. Literatürde mevcut olan tesis yer seçimi ve ağ tasarımı problemleri bu konu ile ilgili olsalar da, atık su taşınımına özel birtakım kısıtları kapsamamakta ve çoğunlukla zamanı hesaba katmayan statik bir yapıda bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, ilk olarak, atık su arıtma tesisi yer seçimi ve ağ tasarımına yönelik, tesislerin ve bağlantıların kapasiteli olarak varsayıldıkları dinamik bir karma tam sayılı doğrusal programlama modeli önerilmektedir. Daha sonra, zamana bağlı talebe göre ihtiyaç durumunda mevcut tesislerin genişletilmesine de olanak sağlayan daha karmaşık bir model sunulmuş ve üç boyutlu bir uzay üzerinde tanımlanmıştır. Model için çeşitli test deneyleri oluşturulmuştur ve bu deneyler, Python DOcplex modelleme kütüphanesinde yer alan CPLEX 20.1 versiyonuyla çözülmüştür. Ayrıca, önerilen modeli doğrulamak için aşırı test örnekleri oluşturulmuş ve sonuçları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our rapidly changing world, especially the increase in population and industrialization activities results in significant increases in wastewater production, which leads to the problem of treatment of the wastewater produced. Therefore, developing effective wastewater treatment networks continues to be vital to ensure environmental sustainability. In this context, wastewater treatment facilities must be located in the most appropriate places to make the best use of limited resources and the network required for wastewater transportation should be designed to meet future needs with the least cost. Although the facility location and network design problems in the literature are related to this issue, they do not cover some specific constraints for wastewater transport and often have a static structure in which time is not taken into consideration. In this thesis, firstly, a dynamic mixed-integer linear programming model for wastewater treatment facility location selection and network design is proposed in which facilities and links are assumed to be capacitated. Later on, a more complicated model which allows the facilities to be expanded in case of need according to time-dependent demand is proposed and defined on a three-dimensional space. Several test experiments are conducted for the proposed models and they are solved with Python modeling library for optimization DOcplex and CPLEX version of 20.1. Moreover, extreme test instances are generated and their results are observed to verify the proposed models.