X, Y ve Z kuşaklarının boş zaman davranışlarının karşılaştırılması: Eskişehir örneği
Comparison of the leisure behaviors of generations X, Y, Z: Eskişehir case study
- Tez No: 766878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan araştırmada temel amaç, X, Y ve Z kuşaklarının boş zaman davranışlarındaki motivasyonlarının ve boş zaman aktivitelerine katılım sağlarken tercih ettikleri boş zaman etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Bu kapsamda Eskişehir ilinin sahip olduğu rekreatif potansiyel göz önünde bulundurularak araştırmanın ulaşılabilir evreni bu kent olarak belirlenmiştir. Fiziki olarak oluşturulan anketler boş zaman aktivitelerinin gerçekleştiği alanlarda farklı yaş gruplarındaki bireylerle yüz yüze yapılmıştır. 411 kişi ankete katılım sağlamış ve yanıtlanan anketlerden elde edilen veriler SPSS 24 programında analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. X kuşağı bireyleri boş zaman aktivitelerine katılım sağlarken rahatlamak motivasyonunu öncelemektedir. Y kuşağı bireyleri de diğer kuşaklara oranla boş zaman aktivitelerine katılım sağlarken kişisel gelişim ve beceri motivasyonunu ön planda tutmaktadırlar. Tercih edilen boş zaman aktivitelerinde ise Z kuşağı bireyleri sosyal içeriği yüksek aktiviteleri diğer kuşaklara oranla daha fazla tercih etmektedirler. Diğer bir farklılık da Z ve Y kuşakları sportif aktiviteleri tercih etme konusunda X kuşağına göre daha istekli oldukları gözlenmiştir. Sonuç olarak boş zaman katılım motivasyonlarında hem de tercih edilen boş zaman aktivitelerinde kuşaklar arasında farklılıklar olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the research is to compare the motivations of the X, Y, and Z generations in their leisure behaviors and leisure activities they prefer while participating in leisure activities. Within this scope, considering the recreational potential of Eskişehir province, the city was determined as the attainable universe of the research. Physically created questionnaires were conducted in person with individuals of different age groups in areas where leisure activities take place. 411 participants were in attendance in the survey and the data obtained from the answered surveys were analyzed in the SPSS 24 program. Significant differences were observed according to the results obtained in the research. While X-generation individuals participate in leisure activities, relaxation prioritizes their motivation. While Y generation individuals participate in leisure activities compared to other generations, they prioritize their individual development and skill motivation. In preferred leisure activities, Z generation individuals prefer activities with high social content more than other generations. Another difference is that the Z and Y generations are more eager to prefer sportive activities than the X generation. As a consequence, the differences between generations, in terms of both leisure participation motivations and preferred leisure activities, were observed.