Sanatçıların iş ve sosyal güvenlik hukukundan doğan hakları ve uygulama sorunları
Rights of artists arising from labor law and social rights and practice problems
  1. Tez No: 750916
  2. Yazar: BURAK BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada sanatçıların İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku'ndaki yerleri incelenmiştir. Güzel sanatların herhangi bir dalında yaratıcılığı olan ve eser meydana getiren ya da sinema, tiyatro, müzik vb. sanat eserlerini oynayan veya yorumlayan kişiler sanatçı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında sanatçıların İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından hangi hakları olduğu ve bu haklarının ihlali halinde hangi yollara başvurabileceklerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The place of artists in Labour Law and Social Rights was examined in this study. People who have creativity in any branch of fine arts and create works or play and interpret works of art, such as cinema, theatre and music are defined as artists. Within the scope of this study, what rights artists have and what ways they can apply in case of any violation of these rights in terms of Labour and Social Law were discussed.