Örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm arasındaki ilişki
The relationship between organizational commitment and organizational cynicism
- Tez No: 750939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; çalışanların çalıştığı kuruma karşı örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm etkilerini ortaya koymaktadır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel bağlılıkla ile ilgili temel kavramlar, örgütsel bağlılığın çalışanlar, yöneticiler ve örgütler açısından önemi, örgütsel bağlılığın sınıflandırılması ve türleri üzerinde durulup, kavramın detayları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde örgütsel sinizm kapsamı, tanımı, önemi, sinizm boyutları ve teorik temelleri açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise teorik olarak açıklanan Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Sinizm kavramlarının, çalışanın kurum üzerindeki etkileri anket yöntemi kullanılarak bir ölçek yardımı ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study; It reveals the effects of organizational commitment and organizational cynicism towards the institution where the employees work. The thesis work consists of three parts. In the first chapter, the basic concepts of organizational commitment, the importance of organizational commitment for employees, managers and organizations, the classification and types of organizational commitment, and the details of the concept are discussed. In the second part of the study, the scope, definition, importance, dimensions and theoretical foundations of organizational cynicism are explained. In the third part of the study, the effects of the concepts of Organizational Commitment and Organizational Cynicism, which are explained theoretically, on the institution were measured with the help of a scale using the survey method.