Mobbing ile örgütsel sinizm arasındaki ilişki ve bu ilişkinin çalışan performansı üzerindeki etkisi
The relationship between mobbing and organizational cynicism and its effect on employee performance
  1. Tez No: 750938
  2. Yazar: NEHİR ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, son yıllarda örgütsel davranış konusunda güncel konular arasında yer alan mobbing ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkiden en çok etkilenen çalışanların performansları üzerindeki etkiyi belirlemeye çalışmak, çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli temel alınmakta olup örneklemi Ankara ilinde çalışanlar ve çalıştıkları örgütte en az 3 yıl çalışması şeklinde sınırlama getirilmiştir. Yapılan araştırmada Ankara ilinde çalışmakta olan 190 çalışanın katımıyla oluşturulmuştur. Araştırmada çalışanların kişisel bilgilerini elde etmek amacıyla hazırlanan“Kişisel Bilgiler Formu”, çalışanların örgütlerine karşı mobbing algılama düzeylerinin belirlenmesi için“Olumsuz Davranışlar Ölçeği”; örgütsel sinizme yönelik olan algılarını belirlemek için“Örgütsel Sinizm Ölçeği”; mobbing ile örgütsel sinizm algılarının çalışan performansı üzerindeki algılarını belirlemek için ise“Çalışan Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS v26 programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde verilerin analizlerinin sonucunda, çalışanların mobbing algısı ile örgütsel sinizm boyutları düzeyleri arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişkini çalışan performansı üzerinde negatif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between mobbing and organizational cynicism, which has been among the current issues in organizational behavior in recent years, and to study the effect on the performance of the employees who are most affected by this relationship. In the study, the relational screening model is taken and the sample is limited to those working in Ankara and working in the organization they work for at least three years. The research is conducted with the participation of 190 employees working in Ankara. In the research, the“Personal Information From”prepared to obtain thr personal information of the employees,“Negative Behaviors Scale”to determine the mobbing perception levels of the employees against their organizations,“Organizational Cynicism Scale”to determine their perceptions of mobbing and organizational cynicism onemployee perfromance and“Employee Performance Scale”is used. The data obtained as a result of the research are analyzed with the SPSS v26 program. As a result of the analysis of the data obtained as a result of the research, a positive relationship is determined between the mobbing perception of the employees and the levels of organizational cynicism. A negative relationship is found on the employee perfromance of this relationship.